Kaş’ın 25 yıllık havalimanı özlemi

Milyonlarca turist ağırlayan Antalya’nın ilçelerinden Kaş’ta turizmin daha da canlanması için Batı Antalya Havalimanı’nın yapımı bekleniyor

Giriş Tarihi: 20.11.2016
Kaş’ın 25 yıllık havalimanı özlemi
Antalya'ya yapılması planlanan üçüncü havalimanı, Kaş ilçesinin 25 yıllık özlemini sona erdirecek. Deniz, kum ve güneşin yanı sıra doğa harikası koyları, tarihi mekanları ve yaylalarıyla turizmin önemli merkezlerinden Kaş'ta turistler, çoğunluğu evlerden bozma butik oteller, kamp alanları ya da bungalovlarda konaklıyor. Rus ve Alman turistlerin yanı sıra İngiliz turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği turistik ilçede, Kaş ve Demre ilçeleri arasına yapılacak Antalya'nın 3. havalimanı ile müşteri yelpazesinin artırılması ve yeni yatırımlarla daha da canlandırılması hedefleniyor.

1991'DEN BUGÜNE SÜREÇ
Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, ilçede tarım ve ticaretin de önemli bir yer tuttuğunu anlatarak "Yıllardır ulaşımdan yana çok büyük ıstıraplar çektik" dedi. İlçenin gelişmesinin önündeki en büyük problemin ulaşım olduğunu vurgulayan Kocaer, 1991 yılında Kınık köyünde havaalanı için temel atıp, hafriyat çalışmalarını yaptıklarını hatırlatarak "Dolgusu yapılarak faaliyete geçecek iken özel çevre içerisine alındı. İnşaatına başlanamadı. Antalya Havalimanı 200, Dalaman Havalimanı 165 kilometre. Gazipaşalıların Gazipaşa'dan, Aksu ve Seriklilerin Antalya Havalimanından uçtuğu gibi biz de buradan kalktığımızda hiç olmazsa 45 dakikada gidebileceğimiz, ulaşacağımız havalimanına gitmemiz lazım. Bu güzelliklerin görülebilmesi için mutlaka yol ve havalimanı olmalı. Hayal edip ulaşamadığınız yer, yolun olmadığı yer sizin değildir. Uçağın gitmediği yer sizin değildir" dedi.

HENÜZ PROJE AŞAMASINDA
Antalya'nın batısına havalimanı yapılması için turizmcilerden gelen talepler üzerine, Bakanlık yetkilileri ve havacılık uzmanları yer tespiti yapmak üzere geçen mayıs ayında Antalya'da incelemelerde bulunularak, Kaş-Demre arasına bir havalimanı yapılmasının planlandığı bildirildi. Henüz proje aşamasındaki Batı Antalya Havalimanının yılda 5 milyon yolcuya hizmet vermesi ve Antalya ekonomisine yılda 2 milyar liralık katkı yapması planlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaş’ın 25 yıllık havalimanı özlemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN