Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya trafiği akıllanıyor

Merkez binası tamamlanan Akıllı Ulaşım Sistemleri ile 500 kilometrelik güzergah 24 saat izlenecek. Elde edilen verilerle trafik otomatik yönetilecek

Giriş Tarihi: 21.11.2016
Antalya trafiği akıllanıyor
Türkiye'de ilk olarak Antalya'da hayata geçecek 'Akıllı Ulaşım Sistemleri' için geri sayım başladı. Trafikten alınan yol ve hava durumu verileri ile trafiğin otomatik olarak yönetileceği sistemin merkezi olan Trafik Yönetim Sistemi Merkezi kuruldu. Tekirova- Gazipaşa ile Antalya- Burdur- Sandıklı arasındaki 500 kilometrelik güzergah için fiber optik kablo ihalesi gerçekleşti. Sıra, kamera ve ekran gibi diğer ekipmanların ihalesine geldi. Sistemin 2017 yılı içinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

ZAMAN VE ENERJİDEN TASARRUF
Karayolları 13'üncü Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, sistemin getireceği değişimi anlattı. Çobanoğlu, Akıllı Ulaşım Sistemleri ile mevcut yol kapasitesinin arttırılması, trafik kazalarının azaltılmasının hedeflendiğini vurguladı. Arifoğlu, yapılacak çalışmalarla dur-kalklardan kaynaklı yakıt tüketiminin de minimuma ineceğinin altını çizdi.

IŞIK VE HIZ İHLALİ İZLENECEK
Yol ağının Trafik Yönetim Merkezi'nden 24 saat izleneceğini ve sinyalizasyon sisteminin de buradan yönlendirilebileceğini açıklayan Çobanoğlu, "Güzergah üzerinde bulunan yaklaşık 700 kavşakta, sinyalizasyon sistemi sabit değil yoğunluğa göre programlanacak. Yani ışıklı kavşaklar trafik yoğunluğuna göre yönlendirilebilecek. Hız, kırmızı ışık, emniyet şeridi ihlali denetimi yapılabilecek" ifadelerini kullandı. Fiberoptik altyapı çalışmalarıyla ilgili ihale sürecinin yargıya taşındığını açıklayan Çobanoğlu, "32 dev ekranın kurulacağı kontrol odasının olduğu Trafik Yönetim Sistemi Merkezi Binası tamamlandı. Fiberoptik altyapı kurulana kadar arazide ve merkezde kullanılacak cihazlarla ilgili sistem ihalesini de gerçekleştireceğiz. Sistemin 2017'de devreye girmesini ve 60 milyon lirayı aşmasını bekliyoruz" dedi.

YOL DURUMU BİLDİRİLECEK
Arifoğlu, Akıllı Ulaşım Sistemi ile yolların izlenmesinin yanı sıra, trafikteki sürücülerin de anlık değişimlerden haberdar edileceğini, trafik ve yol durumu bilgisinin yol üzerindeki dijital levhalar ve mobil telefon ile sürücüye iletileceğini söyledi. Sisteme dahil olan güzergahta meydana gelebilecek bir kaza ile ilgili de sürücülerin bilgilendirileceğini dile getiren Arifoğlu, gerekirse sürücülerin alternatif güzergahlara yönlendirilebileceğini sözlerine ekledi. Arifoğlu, güzergahlar üzerindeki tehlikeli bölgelere yerleştirilecek Yol ve Hava Durumu Veri Toplama İstasyonları ile bu bölgelerde oluşabilecek olumsuzlukların sürücülere olay yerine varmadan önce iletileceğini anlattı.

ÖNCELİK VERİLECEK
Akıllı Ulaşım Sistemi ile ambulanslara da geçiş üstünlüğü gelecek. Güzergahı kullanan ambulans varsa sadece o şeride yeşil ışık yanması sağlanacak. Akıllı teknoloji ile yaralılara müdahalede de daha çabuk davranılması ve can kayıplarının azaltılması hedefleniyor.

Anayol sıkışıklığı azalacak
Sistemle özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde, anayola geçiş sıklığı azaltılarak, tali yoldan gelen araçların anayola geçişleri kontrollü sağlanacak. Böylece tali yolların kapasitesinden faydalanılarak anayol sıkışıklığı azaltılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya trafiği akıllanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN