Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyaz altın pamuğa ‘havza bazlı’ destek

Havza bazlı destekleme modelinde pamuk stratejik öneme sahip 19 ürün arasına girdi. Antalya’da 4 ilçede pamuk üretimine destek verilecek

Giriş Tarihi: 23.11.2016
Beyaz altın pamuğa ‘havza bazlı’ destek
Antalya'da havza bazlı destek modeliyle beyaz altın pamuğun üretiminde ciddi artış olması bekleniyor. Antalya'da 1995 yılında 300 bin dekarda gerçekleşen pamuk üretiminde daha sonra ciddi bir düşüş yaşanmıştı. Son birkaç yılda desteklerin artışıyla yükselen pamuk üretimi 2015 yılında 60 bin dekara ulaştı.

ANTALYA'DA 4 İLÇE
Havza bazlı destekleme modelinde, pamuk destek kapsamına giren stratejik öneme sahip 19 ürün grubu arasına girdi. Aksu'nun yanı sıra Kaş, Manavgat ve Serik de kütlü pamuk üretiminin destekleneceği ilçeler arasında yer aldı. Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, milli tarım politikası kapsamında hayata geçen havza bazlı destek modelinde ilk olarak ülkenin 30 havzaya ayrıldığını, ardında ilçe bazlı sisteme geçildiğini ve havza sayısının 941'e çıktığını anlattı. İlçelerde destek verilecek ürün gruplarının belirlendiğini açıklayan Dallı, "Tüm Türkiye genelinde arpa, buğday ve yem bitkileri destek kapsamında en yaygın yer alan ürünler. Antalya'da ise pamuk ve zeytinyağının destek kapsamına girdiği dikkat çekiyor" dedi.

ARTIŞ BEKLENİYOR
Dallı, yeni destek modeliyle Antalya'da pamuk ve zeytinyağı üretiminde ciddi artış olması beklediklerini açıkladı. Havza bazlı desteklerin 2018'de verilmeye başlayacağını duyuran Dallı, "2017 yılında yeni havza modeline göre müracaatlar alınacak ve 2018'de destekler verilecek. Daha önce kilogram başına destek vardı, şimdi alan bazlı destek verilecek" dedi.

SON 10 YILIN EN İYİSİ
ANTBİRLİK'in yaptığı açıklamaya göre, sezonun sıcak ve nemli geçmesi nedeniyle pamukta son 10 yılın en yüksek rekoltesine ulaşıldı. Serik, Manavgat ve Aksu'da pamuk çiftçisi dekar başına 400 ile 600 kilogram arasında değişen rekolteye ulaştı. ANTBİRLİK'e bağlı Serik ve Antalya kooperatiflerinin depoları pamukla doldu. Çiftçi gözünü gelecek yıl için yeniden pamuğa çevirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz altın pamuğa ‘havza bazlı’ destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN