Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sektör ÖTV’yi konuştu

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Sektör ÖTV’yi konuştu

Otomotiv sektörünün üç önemli derneğinin yöneticileri, ÖTV oranları için bir araya geldi. OYDER, OSD ve ODD yöneticileri, Maliye Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek fikirlerini aktardı

Motorlu taşıtların ÖTV oranlarının sadece motor silindir hacmi ve yaşa göre değil fiyatı, tipi, sınıfı, taşıma kapasitesi, cinsi, emisyonu ve kasa yapısına göre ayrı ayrı belirlenebilmesine yönelik Bakanlar Kuruluna yetki veren kanun tasarısının geçen hafta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından, otomotiv sektörünün üç önemli derneğinin yöneticileri Maliye Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi. Toplantıya Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ve Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) yetkilileri katıldı.

OLUMLU GELİŞME
OSD Başkanı Kudret Önen, Maliye Bakanlığınca otomotiv sektörünü temsil eden paydaşların katılımıyla bir toplantı düzenlenmesini çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini söyledi. Maliye Bakanlığına, ÖTV düzenlemesine ilişkin yapılan çalışmalara katkı sağlamak amacıyla otomotiv sanayisinin görüşlerini aktarma imkanını kendilerine verdiği için teşekkür eden Önen, şunları kaydetti: Ülkemiz imalat sanayi ve ihracatının lideri otomotiv sanayimizin, yapılacak düzenleme sonucu rekabet kaybına uğramamasının milli menfaatler açısından önemini vurguladığımız toplantıda, hükümet programında yer alan büyüme hedefleri ve yatırımı teşvik edici tedbirler de dikkate alındığında, yatırımlarının devamlılığında iç pazar istikrarının önemine dikkat çekilmiştir." OYDER Başkanı Ziya Alp Gülan ise "Sektörün konuyla ilgili görüşlerini aldılar. Zaten yüksek olan vergi yükünün üzerine yeni bir artışın sistemin oturmuş dengesini bozabileceğini anlattık. Bizi dikkatlice dinlediler. Bundan sonrası tabii ki kamunun vereceği karara bağlı olacak. İnşallah etkili olmuşuzdur" dedi.

ZORLUKLAR DİLE GETİRİLDİ
Söz konusu görüşmede, konuyla ilgili daha önce medyaya yansıyan 1600cc ve altı lüks araçlarda ÖTV artışı ya da bu araçlarda yeni bir sınıf oluşturulmasının etkisinin konuşulduğunu aktaran Gülan, "Uygulamada olabilecek zorlukları dile getirdik. Emisyon ve benzeri kriterlerin dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile bazı zorluklar çıkartabildiğini söyledik. Burada fiyat üzerinden yapılan çalışmanın çok kolay olmadığını belirttik. Şu anki sistemde bir değişiklik yapılmamasının daha uygun olacağını ilettik." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sektör ÖTV’yi konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN