Kadın çiftçilere yurtdışı eğitimi

Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, tarımda ana aktörün kadın olduğundan hareket ederek kadın çiftçileri İspanya’ya eğitime gönderdi

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Kadın çiftçilere yurtdışı eğitimi
İnsan sağlığı ve çevreye duyarlı, topraktan sofraya uzanan aşamaların izlenebildiği iyi tarım uygulamaları, kadın eliyle gelişecek. Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, üretimde ana aktörün kadın olduğunu belirterek, bu nedenle kadınlara yönelik projelere ağırlık verdiklerini söyledi. Bu kapsamda Antalyalı kadın çiftçiler eğitim için İspanya'ya gönderildi. İyi tarım uygulamaları üzerine eğitim alan kadın çiftçiler kendi çevresindeki kadın çiftçileri eğitecek.

GELİŞİME AÇIKLAR
Dallı, kadınların tarımdaki rolüyle ilgili şöyle konuştu: "Çiftçi ailelerinde kadın üretimi yapıyor, erkek dış ilişkileri yürütüyor, ürünlerin pazarlamasını yapıyor. Mesela süt sağımını yapan kadın. Hijyen eğitimi verilecekse kadına verilmesi gerekiyor. Seraların içinde çalışanlara bakın, çoğunlukla kadın. Organik tarımla ilgili eğitim verilecekse kadına verilmesi gerekiyor. Ayrıca kadınlarımız erkeklere oranla çok daha gelişime açık ve meraklı. Bu nedenle kadınlara verilen eğitim daha da başarılı oluyor."

BİYOLOJİK MÜCADELE
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün bu alanda kadın çiftçi merkezli son projesi ise 'Kadın Çiftçilerle Biyolojik Mücadele Projesi' oldu. Başbakan Binali Yıldırım tarafından da ödüllendirilen proje kapsamında örtüaltı tarım ile uğraşan 250 kadın çiftçi eğitim aldı. İl Müdürü Dallı, 'Eğitimli Kadın, Bilinçli Üretim, Güvenilir Gıda' sloganıyla yola çıkılan proje ile örtüaltı üretimin başkenti Antalya'nın biyolojik mücadele uygulamalarında da marka bir şehir olmasını hedeflediklerini anlattı.

İSPANYA'YA EĞİTİME GİTTİLER
Projenin kapsamında biyolojik mücadelenin yoğun olarak yapıldığı İspanya- Almeria bölgesine teknik gezi düzenlendiğini açıklayan Dallı, verilen eğitim ve ardından yapılan sınav ile Aksu, Demre, Gazipaşa, Kaş ve Kumluca ilçelerinden sınavı başarı ile tamamlayan kadın çiftçilerin geziye katıldığını söyledi. Dallı, kadın çiftçilerin biyolojik mücadele konusunda aldıkları eğitim ve İspanya'da edindikleri deneyimleri çevrelerindeki üreticilerle paylaşmasıyla uygulamanın etkisinin yaygınlaşacağının altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın çiftçilere yurtdışı eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN