İhracat sırası domateste

Son dönemde sıkıntılı günler geçiren Antalyalı domates üreticisi gözünü Başbakan Yıldırım ile Rus mevkidaşı Medvedev’in görüşmesine dikti

Giriş Tarihi: 28.11.2016
İhracat sırası domateste

Rusya ile ilişkilerin uçak krizi öncesine dönmesiyle turizmdeki yasaklar kaldırılırken, ihracattaki yasaklar ise kademeli olarak kalkıyor. Gıda ürünlerindeki yasakların kalkmasıyla ilgili ilk müjde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den gelmişti. 9 Ekim'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşme sonrası konuşan Putin, narenciye ile nar, şeftali, kayısı ve erik gibi meyvelerde kısıtlamanın kalktığını açıklamıştı.

PATLICAN VE BİBER GELDİ
Yaş sebze ve meyve sektörünün asıl beklentisi ise ihracatın lokomotifi konumunda olan domatese uygulanan ambargonun kaldırılması. Ancak ihracatta yasakların kalkmasında ikinci adım da domatesi kapsamıyor. Rusya'dan yapılan açıklamada patlıcan, biber, nar, kabak ve marulda ihracat yasağının kalkacağı açıklandı. Bu 5 üründe kısıtlamalar karantina taleplerine uyulmaması gerekçesiyle gelmişti. Antalya'da inceleme yapan Rus karantina uzmanlarının olumlu raporları bu 5 üründe kısıtlamaların kaldırılmasının önünü açtı.

DOSTÇA TAVIR İFADESİ
Konu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in Rusya ziyaretinde mevkidaşı Aleksandr Tkaçev ile yaptığı görüşmede gündeme geldi. Bakan Tkaçev, "Çok dostça davranıp, dostça hareket edeceğiz" diyerek yasakların kalkmasında uzlaşma ve esneklik göstereceklerini söyledi. Ziyarette Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi Başkanı Sergey Dankvert'in "Pestisit (zararlılarla mücadele) konusunda artık biz artık sizden ders alabilecek noktaya geldik" sözleri de Türk tarımının geldiği noktayı gözler önüne getirdi.

KRİTİK TARİH 5-6 ARALIK
Domatesin de aralarında olduğu 11 ürünün ihracatına yönelik ambargonun kalkması için ise Başbakanlık Kararnamesi gerekiyor. Bu ürünlerde yasakların kalkması için kritik tarih ise Başbakan Binali Yıldırım'ın Rus mevkidaşı Dmitry Medvedev ile bir araya geleceği 5-6 Aralık. Antalyalı domates üreticileri dört gözle Başbakan Yıldırım'ın Moskova ziyaretini bekliyor. Rusya'ya sadece domates ihracatı 2015'te 115 milyon dolar seviyesindeydi. Domates ile birlikte biber ve salatalık gibi diğer önemli ürün gruplarında da ambargonun kaldırılması sektörü rahatlatacak.

İHRACATIN TAM ZAMANI
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, ihracatın lokomotifi olan domates ve biberin de aralarında bulunduğu sera ürünlerinde ihracat sezonunun açıldığını belirterek, "Yasakların bir an önce kalkması sektör için çok önemli" dedi. Başkan Mustafa Satıcı sektörün beklentisinin 5-6 Aralık'taki Moskova zirvesi olduğunu belirterek, Rusya'nın önde gelen ithalatçı ve gıda tedarikçileriyle görüşmelerin yapıldığını, yasağın kalkmasının ardından ihracatın hemen başlayabileceğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat sırası domateste
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN