Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözyaşının dili yok

Ukrayna’da 1932-1933 yıllarında yaşanan soykırım Antalya’da sergi ile anıldı. Tarihe tanıklık eden fotoğrafların yer aldığı sergiye Antalya’da yaşayan Ukraynalılar ilgi gösterdi

Giriş Tarihi: 29.11.2016
Gözyaşının dili yok
Dünyanın 20'nci yüzyılda tanık olduğu en büyük kitlesel katliamlarından olan ve Ukrayna'da 1932- 1933 yıllarında yaşanan soykırım, Ukrayna Ailesi Derneği'nin düzenlediği sergi ile anıldı. O tarihe tanıklık eden belge ve fotoğraflardan oluşan 'Holodomor / Ukrayna'da Soykırım' sergisinin açılışını Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Stanislav Proşko yaptı. Davetliler mum yakarak acılarını paylaşırken, Derneğin Konyaaltı Şube Başkanı Olesya Mercan da Ukrayna'da o dönemleri anlatan ağıtları seslendirdi. Hüzünlü melodiler 'gözyaşının dili yok' dedirtti. Antalya Büyükşehir Belediyesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde düzenlenen sergiye Antalya'da yaşayan Ukraynalılar yoğun ilgi gösterdi.

HER YIL YAS TUTULUYOR
Ukrayna Ailesi Derneği Başkanı Vita Mikhylova, 'Holodomor'un 'aç bırakarak öldürme' anlamına geldiğini belirterek, Sovyetler Birliği lideri Joseph Stalin tarafından suni olarak yaratılan kıtlık sebebiyle en az 5 milyon insanın açlıktan öldüğünü söyledi. Mikhylova, her yıl Kasım ayının son Cumartesi günü bu nedenle Ukraynalıların yas tuttuğunu anlattı. Mikhylova, Sovyet arşivlerinin açılmaması nedeniyle tam sayının belli olmadığını ancak Ukrayna nüfusunun dörtte birinin öldüğünün düşünüldüğünü açıkladı. Mikhylova, o tarihlerde günde 25 bin insanın açlıktan hayatını kaybettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözyaşının dili yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN