Üstünü kapattılar antik mezar çıktı

Döşemealtı’nda CHP’li belediye tarafından yapımına başlanan Oto Galericiler Sitesi inşaatı sırasında ortaya çıkan Roma dönemi mezarları koruma altında

Giriş Tarihi: 4.1.2017
Üstünü kapattılar antik mezar çıktı
Döşemealtı'nda CHP'li belediyesi tarafından 100 dönümlük alanda yapımına başlanan Oto Galericiler Sitesi inşaatında çam ağaçlarının kesildiği ve ortaya çıkan mezarın incelenmeden kapandığı iddiaları yetkilileri harekete geçirdi. SABAH Akdeniz'in konuyla ilgili haberi sonrası Yeşilbayır Mahallesi'nde yer alan inşaat alanına giden Antalya Müze Müdürlüğü yetkilileri üzeri düzlenmiş arazide toprak altında kalan mezarı inceledi.

GEÇ ROMA DÖNEMİNE AİT MEZAR BULUNDU
Yapılan inceleme sonrası buluntunun geç Roma dönemine ait bir mezar olduğu tespit edildi. İskelet kalıntılarının da yer aldığı mezar bölümü koruma altına alındı. Projede bu bölgenin ayrı tutulması şartı ile inşaat faaliyetleri devam edecek. Antalya'da daha önce Büyükşehir Belediyesi'nin eski Doğu Garajı alanında yapımına başladığı alandaki temel kazısında antik mezarlar bulunmuş ve bu nedenle proje buna göre tamamen değiştirilmişti.

BELEDİYE EKİPLERİNE NEKROPOL UYARISI
Müze Müdürlüğü, alanın bir nekropol yani toplu mezar olması ihtimaline karşın da inşaat çalışmalarını yürüten Döşemealtı Belediyesi'ni yeni bir mezar bulunması halinde kendilerine bildirilmesini istedi. Belediye ekipleri, antik dönemden kalıp kalmadığı araştırılmadan mezarın olduğu arazinin iş makineleri ile düzleştirilmesi işleminin tekrarlanmaması hususunda uyarıldı.

AĞAÇ KESİM İDDİALARI ARAŞTIRILIYOR
Ağaç kesilme iddiaları da Orman Bölge Müdürlüğü tarafından inceleniyor. Ancak alanın orman alanı olmaması, tapulu bir arazi olması nedeniyle yapılan incelemenin orman suçu kapsamında değil sadece 'usulsüz ağaç kesimi' ile ilgili olacağı öğrenildi.

ARAZİ BÜYÜKŞEHİR'DEN
Döşemealtı Belediyesi'nin Oto Galericiler Sitesi yapmak istediği alan daha önce toptancı hal alanı olarak planlanmıştı. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğine giden Döşemealtı Belediyesi, mülkiyeti kendisinde olan 100 dönümlük bir alanı yeni otogar yapımı için Büyükşehir Belediyesi'ne devretmişti. Büyükşehir Belediyesi de hal alanının toplu işyeri alanına dönüştürülmesine onay vermişti. Projeyle ilgili çalışmalar Döşemealtı Belediyesi'nin şirketi Döşemeyol Limited Şirketi tarafından yürütülüyor.

600 ESNAF TAŞINACAK
Ototalya ismi ile ikinci el oto alım-satımını yapan esnafı tek çatı altında toplayacak Oto Galericiler Sitesi'nde toplam 600 esnaf yer alacak. 4 ayrı galeri tipinden oluşan Ototalya'da bankaların, kargo, sigorta şirketlerinin şubeleri, ekspertizlere ait ofisler ve sosyal donatı alanı ile 350 araç kapasiteli çok amaçlı açık oto pazarı, tamir ve bakım atölyeleri yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üstünü kapattılar antik mezar çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN