Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isparta tarihi yanıyor

Giriş Tarihi: 8.5.2017
Isparta tarihi yanıyor
Isparta'da Osmanlı Dönemi'nden kalan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan 223 ev Neronların tehdidi altında. Çoğu atıl vaziyetteki evlerde çıkan yangınlar tarihi yok ediyor. Isparta'da büyük bölümü Gazi Kemal Mahallesi'nde bulunan tescilli Isparta Evlerinin tek tek yanmasına seyirci kalınması tepkileri artırdı. Yangınlarla tarihin yok olmasına Isparta Turizm Derneği Başkanı Fevzi Özdemir'den tepki geldi.

TÜRKİYE'DE BENZERİ YOK
Gazi Kemal Mahallesi'nin Isparta'nın 17'nci yüzyıldan bu yana tarihi evlerin yoğun olduğu bir bölge olduğunu kaydeden Özdemir, Sülübey, Çelebilyer, Emre gibi mahallelerde de tarihi evlerin oldukça fazla olduğunu söyledi. Isparta'da 220'nin üzerinde SİT kapsamına alınmış ev bulunduğu aktaran Özdemir, "Tarihi evler 7 bölgeye ayrılır. Isparta evlerinin özellikleri çok önemli. Mesela cumbalı evler buradadır. Kıtık sıva dediğimiz tahta ve çamurun yan yana işlendiği duvarlar Isparta evlerinde bulunur. Isparta evlerinin özelliklerinden biri de girizgah dediğimiz evin ortasından çıkan merdivenlerdir" dedi.

BAKANLIK HİBE VERİYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu evlere 40 bin liradan 200 bin liraya kadar hibe verdiğini söyleyen Özdemir; "Ama nedense bizim ev sahiplerimizden ancak 20'si bu hibeden yararlanmıştır. Bu yetmez. Böyle olunca ne yapmak gerekiyor. Biz ev sahipleriyle görüştüğümüz zaman uğraşamayacaklarını söylüyorlar. Zaten dedelerinden kalan hatıralarını unutmuş haldeler. Bu evleri satalım dediğimizde fahiş fiyatlar isteniyor. Böylece tarihi evler yanmaya, çürümeye terk ediliyor" şeklinde konuştu.

SAHİP ÇIKMASI GEREKLİ
Yerel yönetimlere ÖPA projesini uygulama çağrısında bulunan Özdemir; "Bakanlık artık ÖPA dediğimiz Özel Planlama Alanları diye bir destek veriyor. Türkiye'de 81 ilin hemen hemen yüzde 70'i bunu tamamladı. Devlet sokaklara para veriyor ki sokağı tamamla diyor. Ama bunu yerel yönetimin yapması gerekiyor. Burada ciddi çalışma yapılması ve ev sahiplerine para vermekten ziyade takas yöntemiyle konut vererek belediyelerin restorasyonları yapmaları gerekiyor. Çok üzgünüz. Geçen hafta bir evimiz yandı. 15 gün önce yine bir ev daha yandı" açıklamasında bulundu.

LÜTFEN MUTLU OLMAYIN
Türkiye'de çok önemli bey evleri bulunduğunu Isparta'da bunun örneklerinden Alaybeyoğlu evinin olduğunu kaydeden Özdemir; "Bu ev yandı gitti. Sadece yanıyor ve biz izliyoruz. Çok üzgünüz. Eğer vatandaş kendisi uğraşamıyorsa yerel yönetimler olarak el konulması lazım. Bu evleri tarihi alan, SİT alanı ilan etmekle bu evler tarihi konumda olmuyor. Bunların ciddi şekilde ele alınıp kullanarak korunması gerekiyor. Isparta'da tüm tarihi evlerin makus talihi maalesef bu. Hepsi birer birer yanacak. Yanmasından mutlu olanlar var. Lütfen mutlu olmayın. Bu evler atalarımızdan kaldı. Bu evlere sahip çıkmamız gerekiyor. Hem turizm değeri hem de maneviyat açısından sahip çıkılmalı" ifadelerini kullandı.

SUÇU ATMAK KOLAY
Ahşap evlerin yanmasına çoğu zaman uçucu madde kullanıcılarının neden gösterildiğini vurgulayan Özdemir; "Suçu onlara atmak çok kolay. Tinerci ve baliciler yakıyor deniliyor. Tinerciler her gün gelip yattığı yeri niye yaksın? Ben bu suçlamalara çok inanmıyorum. Bu evleri yerinde sağlığına kavuşturmak gerekiyor. Burası kentin göbeği ve tarım alanlarını imara açmak yerine kentin merkezindeki bu alanlarda imar düzenlemesi yapılması gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta tarihi yanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN