Vicdanlar rahatlayacak

Antalya’da bir atın fayton turu sırasında aşırı sıcak ve susuzluktan ölmesi büyük tepki çekti. Sosyal medyada konuyla ilgili binlerce yorum yapıldı. Tartışmada son sözü ise Türel söyledi

Giriş Tarihi: 3.8.2017
Vicdanlar rahatlayacak
Antalya'da bir atın fayton turu sırasında aşırı sıcak ve susuzluktan ölmesi büyük tepki çekti. Konu sosyal medyada adeta infial yarattı. Binlerce sosyal medya kullanıcısı konuya tepki gösteren paylaşımlarda bulundu. Fayton gezintilerini durdurmak için bir de imza kampanyası başlatıldı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen hayvanseverler toplanarak basın açıklaması yapmayı planlıyor.

ATI BIRAKAN FAYTONCU ARANIYOR
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı 'in açıklaması ise yüreklere su serpti. Türel kendi sosyal medya hesabında, "Vicdanları rahatlatacak ceza verilecek. Gereken yapılıyor, hiç merak etmeyin" paylaşımını yaptı. Başkan Türel SABAH 'e de "Böyle bir zalimliğe sessiz kalmamız söz konusu bile olamaz. En ağır şekilde cezalandırılması için talimat verdim" açıklamasını yaptı. Ulaşım Daire Başkanlığı ve trafik zabıtasının ölen atın sahibinin bulunması ve gereken cezayı alması konusunda çalışma yürüttüğü öğrenildi.

2015'TE DE GÜNDEME GELMİŞTİ
Antalya'da faytonlarla ilgili tartışma 2015'te de gündeme gelmişti. Ayağı kayıp yere yığılan atın, sahibi tarafından ayağa kalkması için tekmelenmesi hayvanseverlerin tepkisini çekmişti. 'Faytona Binme Atlar Ölüyor' platformu, faytonların boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu.

TİCARET ODASI DA AÇIKLAMA YAPTI
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin de olaya tepki gösterdi. Çetin, atların çalıştırılma koşullarının ve bakımlarının ciddi biçimde denetlenmesi, faytonculuk için son derece katı standartlar belirlenmesi, bu sağlanamıyorsa da tümden yasaklanması gerektiğini açıkladı. Başkan Çetin, "Gözümüzün önünde hayvanlara eziyet edilmesi, kabul edebilecek bir durum değil" dedi.

HAYVANLAR ALINABİLİR
Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muammer Saygılı, faytonlarda kullanılan atların bazılarının çok bakımsız olduğunu belirterek, "Bakım koşullarının denetlenmesi gerekiyor. İl Hayvan Hakları Kurulu var. Gerekli bakımın sahipleri tarafından sağlanamadığının tespit edilmesi halinde bu kurulun hayvanları alma hakkı var. Eğer bu koşulda çok hayvan olursa, bir toplama merkezi de gündeme gelebilir" dedi. Saygılı, hayvanların yaz sıcağında fazla zorlanmaması, beslenme ve su ihtiyaçlarının yeterince karşılanması gerekliliğinin de altını çizdi.KENT KİMLİĞİNİN PARÇASI
Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ise faytonculuğun Antalya'nın geçmişinden gelen bir ulaşım aracı ve kent kimliğinin önemli bir parçası olduğunu belirterek, doğrusunun faytonların kaldırılması değil, düzen ve denetim olduğunu söyledi. Bu nostaljinin sağlıklı sürmesi için doğru planlama yapılması gerektiğinin altını çizen Kurt, "Fayton sahiplerinin de hem hayvan haklarına hem de çevre temizliği konusuna gereken hassasiyeti göstermesi gerekir. Para kazanmak için hayvanlara zulmedilmesi de kabul edilemez" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vicdanlar rahatlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN