Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir’de dolu dolu ‘enerji’

Büyükşehir Belediyesi güneş enerji santrali ile çiftçilerin sulama suyundaki elektrik bedelini sıfırlayacak. Katı atık bertaraf tesisi ile de çöpten yıllık 10 milyon lira elektrik elde edilecek

Giriş Tarihi: 10.8.2017
Büyükşehir’de dolu dolu ‘enerji’
Antalya Büyükşehir Belediyesi hem güneşten, hem de çöpten enerji elde ederek, bedava elektrik sözüne bir adım daha yaklaşıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı , belediyenin Döşemealtı Dağbeli Mellidağ Güneş Enerjj Santrali ile Kızıllı'daki Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi'ni gazetecilere gezdirdi. Kızıllı'da çöpten elektrik üretecekleri proje hakkında da bilgi veren Türel, başka şehirlerde çöpün bertarafı konusunda belediyelerin ton miktarına göre yüklenici firmalara bedel ödediğini hatırlatarak, "Antalya olarak biz bu bedeli ödemiyoruz. Bununla da kalmıyoruz, Çöpümüzün bertarafını ücretsiz sağlarken, üstüne şirketten para alıyoruz. Şirket ürettiği elektrikten bize pay verecek" dedi. Türel, bu alanda beklentinin yıllık 10 milyon lira olduğunu belirtti.

11 YILLIK BİR PROJE
Projeye 11 yıl önce ilk dönemlerinde start verdiklerini belirterek, "Proje yargıya taşındığı için bir gelişme kaydedilememişti. Yeniden göreve geldiğimizde hukuki sorununu çözdük. Açık söylemek gerekirse yükleniciye bayağı iyi yüklendik. Yüklenici ek 150 milyon dolarlık bir yatırım maliyetini kabullendi. Eğer biz mevcut projeye devam etmiş olsaydık geride kalan atık miktarı yüzde 60 civarında olacaktı. Biz bunu yüzde 5'e indirdik" dedi. 33 bin metrekare alanda kurulu olan güneş enerji santralinin 8 milyon 500 bin liraya mal olduğunu belirten Türel, 2 megawat güce sahip olan santrale, 2018'e kadar 3 megawatlık daha ekleme yapacaklarını ifade etti.

7 BİN 439 ÇİFTÇİ AİLESİ
Proje ile sulama kooperatiflerinin yüzde 85'inin elektriğinin bu santrallerinden karşılanacağını açıklayan Türel, "Elektriği sulama suyunu kullanan çiftçilerimize bedava vermiş olacağız. 2018 yılında desteğimizi 4 milyon 210 bin liraya çıkmış olacak. Seçimlerden önce elektrik bedava deyip sözünü unutan siyasetçi olmaktansa çiftçiye elektrik bedava deyip sözünü yerine getiren bir büyükşehir belediye başkanı olmanın onurunu yaşamış olacağız. 7 bin 439 çiftçi ailesi bu destekten yararlanmış olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’de dolu dolu ‘enerji’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN