Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaş’ı kazandık

İkiz bebeklerinden Barış’ı kaybeden , hayatta kalan Savaş ile birlikte yaşama tutundu. Engelli Savaş’a yaşama savaşını öğreten annesi ise sevginin gücünü ispatladı

Giriş Tarihi: 15.10.2017
Savaş’ı kazandık
Antalya'da yaşayan emekli bankacı Bilge Öztürk, 32 yıldır verdiği hayat mücadelesi ile tüm engelli annelerine örnek oluyor. 1983 yılında inşaatçı Bülent Öztürk ile hayatını birleştirdikten sonra ikiz bebek umuduyla sevince boğulan Bilge Öztürk'ün sevinci 3 aylık hamile iken kabusa dönüşmüş. İkiz bebeklerinden birine anne karnında iken 'böbrek yetmezliği' teşhisi konulduğunu söyleyen Öztürk, "Bebeklerim doğduğunda dünya benim olmuştu. Ancak Barış ve Savaş adını koyduğum bebeklerimden Barış beyni su topladığı için 3 ay yaşayabildi. Benim ve oğlum Savaş için mücadele o zaman başladı" dedi.

SEVGİ İLE BÜYÜTTÜ
Hayatta kalan oğlu Savaş'ın 1 kilo 600 gram dünyaya geldiğine dikkat çeken anne Öztürk, onunda böbrek sorununun devam ettiğini vurguladı. Savaş ile yaşam savaşı veren Bilge Öztürk, "Savaş 2 kiloya ulaşır ulaşmaz ameliyata alındı. Hasar gören böbreği tedavi edildi. Ancak Savaş bu süre içinde aldığı ilaçlar nedeniyle duyma ve konuşma kaybı yaşadı. Benim mücadelemin temposu iki katına çıktı. Hem annelik, hem öğretmenlik hem bakıcılık yaptım. Doktorlar 'Bu çocuk yaşamaz' demesine rağmen sevgimi hiç eksik etmedim" diye konuştu.

YAŞAM SAVAŞINDAN HİÇ YILMADILAR
Üzüntüden sütünün bile kesildiğini belirten Bilge Öztürk yaşam savaşını anlatırken boğazı düğümlendi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Savaş'a damla süt içirmeyi başardım ve onu hayata bağladım. Dört elle evladıma sarılıp pes etmedim. Altına bağladığım bezlerle Savaş ilkokulu bitirdi. Okumayazmayı ve matematiği öğrendi. 2003 yılında emekli olunca da ailece Antalya'ya yerleştik. 2007 yılında tek böbreği de iflas etti. Doktorlar yine 'yaşaması mucize' dedi. Ama ne Savaş ne ben yılmadık. Şimdi iyileşti ama artık böbrek nakli olacağı günü bekliyor."

ORGAN BAĞIŞI ÇALIŞMASI
Annesi ile birlikte yaşam savaşını kazanan ve ailesinin yaşam biçimi olan Savaş Öztürk, annesinin kendisine zorluklarla savaşmayı öğrettiğini söyledi. Bir engelli olmasına rağmen hayatın bütün zorlukları ile ailece savaştıklarını ifade eden Öztürk, "Şimdi de bir ressam oldum. Hayatımın tüm anlamları tablolarımda. Resimlerimi satıp üyesi olduğum Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği'ne bağışlıyorum" dedi. Savaş'ın tabloları bin ile 5 bin lira arasında satışa çıkarıldı.

GÖRSEL ALGISI YÜKSEK
Bilge Öztürk, son olarak oğlu Savaş'ın resim dersi almasını sağladığını anlattı. Geçtiğimiz 5 yıl içinde ressam kuzeni Berrin İlhan'dan kurs alan Savaş'ın yaptığı tablolar görenleri hayran bıraktı. Bugüne kadar 100'den fazla tablo yapan Savaş'ın resimleri sanatseverlerin yoğun ilgisini görmeye başladı. Ressam Berrin İlhan, "Kuzenim Savaş'ın görsel algısı çok yüksek ve iyi bir yetenek. Yaptığı soyut resimlerde renk uyumu mükemmel. Tabloları internetten onlarca alıcı buluyor" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaş’ı kazandık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN