Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'na Bayburtlu kadınlardan destek

'de, rejimince hapishanelerde hukuka aykırı tutularak işkenceye uğrayan kadınların sesini duyurmak için düzenlenen ""na destek amacıyla 'tan bir grup gönüllü kadın Hatay'a gitmek üzere yola çıktı

Giriş Tarihi: 7.3.2018 16:07
Vicdan Konvoyu'na Bayburtlu kadınlardan destek

Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Türk Dünyası Parkı önünde toplanan grup, basın açıklaması ve dua okunmasının ardından bölgeye hareket etti.

Belediye Başkanı Mete Memiş, burada yaptığı konuşmada, Bayburt halkının geçmişte olduğu gibi bugünde mazlumların yanında olduğunu söyledi.

Vicdan Konvoyu ile Bayburt'tan yola çıkan kadınlar aracılığıyla Afrin'e selam ilettiklerini belirten Memiş, "Bayburt bugün Afrin'in yanındadır. Musul'un, Kerkük'ün yanındadır. Mısır'ın Gazze'nin, Filistin'in yanındadır. Doğu Türkistan'ın yanındadır. Bayburt nerede bir ezilen varsa onun yanındadır" dedi.

Bayburt İnsani Yardım Derneği Genç İHH Kadın Komisyonu Başkanı Zehranur Ökenek de zamanın insanları olarak, insanlık tarihinin çocuk katliamını canlı izleyen ve en çok çocuk katledilen döneme şahitlik ettiklerini ifade etti.

Suriye'de Esed rejimi tarafından hapishanelerde hukuka aykırı olarak 13 bin 581 kadının tutulduğuna dikkat çeken Ökenek, "Şu an 6 bin 736 kadın halen bu hapishanelerde. İşkence görüyorlar, tecavüze uğruyorlar. Suriye rejimi kadınlara tecavüzü bir silah olarak kullandı, kullanıyor" diye konuştu.

Uğurlama programına kentteki çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bazı vatandaşlar katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vicdan Konvoyu'na Bayburtlu kadınlardan destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN