Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nın tarihi istemezükçü dolu

’da ‘istemezükçülük’ eski bir gelenek. Tarihçi yazar Hüseyin Çimrin, bu zihniyet yüzünden Antalya’nın neler kaçırdığını SABAH Akdeniz’e anlattı

Giriş Tarihi: 18.5.2018
Antalya’nın tarihi istemezükçü dolu
ANTALYA'DA Boğaçayı, Konyaaltı ve Tünektepe gibi dev projelerin gündeme gelmesiyle yeniden hortlayan 'istemezükçü' zihniyetin kent tarihinde hep var olduğu ortaya çıktı. 2004-2009 yılları arasında raylı sistem, katlı kavşaklar gibi projelere de karşı olan direncin yıllar öncede aynı zihniyeti taşıdığı belirlendi. Antalya'nın yerel tarihçisi ve SABAH Akdeniz Yazarı Hüseyin Çimrin'in anlattıkları, Antalya'daki 'istemezükçü' geleneğinin eskiye dayandığını gözler önüne seriyor.

TAYYARE Mİ İNECEK
İstemezükçülerin en güzel örneklerinden biri 1930'lu yılların başında dönemin Valisi Hüsnü Karakaş'ın Saat Kulesi önünden başlayıp, Dönerciler Çarşısı'na oradan da Doğu Garajı'na bağlanan caddeyi yaptırdığı dönemde aldığı tepkiler. Çimrin o gün yapılan eleştirileri, "Vatandaş o tarihe kadar böyle geniş bir cadde görmemiş. Cadde ilk yapıldığında, 'bu kadar geniş bir cadde mi olur' diye tepki gösterenler çok oluyor. Hatta, 'bu yola tayyare mi inecek' diyenler bile var. Ancak bu eleştiriler yıllar içinde haksız çıkıyor. Cadde, kentin en modern caddesi oluyor" cümleleriyle anlatıyor.

TREN BÖYLE KAÇTI
Antalya'nın tarihte kaçırdığı en büyük fırsat ise tren yolu. Çimrin, Burdur'a kadar gelen kara trenin Antalya'ya ulaşması için Mustafa Kemal Atatürk'ün talimat verdiğini belirtti. Çimrin, "O dönemde Antalya istasyonu için yer bile belirlenmiş. Hatta memur ataması dahi yapılmış. Ancak, 'eğer istasyon yapılırsa İtalyanlar kenti kolayca işgal eder' diyenler çıkmış. Bu eleştiriler dönemin Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa'ya kadar ulaşmış. Onun girişimiyle de bu proje durdurulmuş" dedi.

TURUNÇ AĞAÇLARI
Karşı konulan bir diğer konu ise turunç ağaçları. Çimrin o günlerle ilgili de şunları anlatıyor: "O yıllara kadar kullanılan ağaçlar yalancı karabiber denilen bir tür. Ancak hızlı büyüdüğü için elektrik tellerine ulaşıyor. Teoman Paşa'nın emriyle ağaçlar kesiliyor. Paşa, 'hem güzel kokar, hem de meyvesi yenmediği için kimse zarar vermez' diye turunç ağaçlarını seçiyor. Vatandaş, valiyi 'gölgesiz ağaç dikti' diye eleştiriyor."

GEÇMİŞTE İSTENMEYENLER
Kentin ilk oteli Park Otel Hükümet Konağı Tünektepe Döner Gazino Valilik Konutu Toptancı Hal Eski Sanayi

ŞİMDİ İSTENMEYENLER
Konyaaltı Sahil Projesi Boğaçayı Projesi Tramvay Kurvaziyer Limanı Antalya 100. Yıl Spor Kompleksi Expo 2016 Alanı Köprülü Katlı Kavşaklar Batı Çevre Yolu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya’nın tarihi istemezükçü dolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN