Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yine gelecek

Ramazan ayı nedeniyle ara verilen yağlı güreşte ’nın başarılı sporcularını sayfamıza taşıyoruz. İlk konuklarımız, Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban’ın da içinde olduğu Konyaaltı ilçesinin başarılı pehlivanları

Giriş Tarihi: 23.5.2018
Altın Kemer yine gelecek
Ramazan ayının gelmesiyle gerek Antalya'da gerekse diğer yörelerde yağlı güreş organizasyonlarına ara verildi. SABAH Akdeniz, er meydanlarındaki boşluğu, bölgenin başarılı sporcularıyla buluşarak değerlendiriyor. Kırkpınar'ın son başpehlivanı İsmail Balaban, ve Konyaaltı Belediyesi Güreş Kulübü sporcuları, sayfamızın ilk konuğu oldu.

BAŞKAN'IN DESTEĞİ BÜYÜK
Ata sporu yağlı güreşe büyük önem verdiklerini belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 10 yıldan fazla bir süredir yağlı güreşe destek verdiğini hatırlatarak, "Bu süre içerisinde ilk defa 2006 yılında Osman Aynur ile Kırkpınar Başpehlivanlığı'nı Antalya'mıza getirdik. Daha sonra da 2013 ve 2017 yıllarında İsmail Balaban ile aynı başarıyı yaşadık. Yaptığımız çalışmaların karşılığı başarı olarak dönüyor. Atatürk'ün 'Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim' sözünü çok beğenirim. Sporcularımız, Gazi Mustafa Kemal'in sözünde olduğu gibi zeki, çevik ve ahlaklı olduğu sürece desteğimiz sürecektir" dedi.

ANTALYA'NIN ÖNEMİ
Konyaaltı Belediyesi Güreş Kulübü'nde çalışmalar, antrenörler Hasan Aydın ve Ufuk Atalan nezaretinde yapılıyor. Yağlı güreşin omurgasını Antalyalı pehlivanların oluşturduğunu anlatan antrenör Hasan Aydın, "2017 yılında olduğu gibi bu yıl da Kırkpınar çok zorlu geçecek. Özellikle Antalyalı pehlivanların kendi aralarında yapacağı güreşler seyircilerin ilgi odağı olacak. Edirne Kırkpınar Güreşleri hazırlık kampımız 1 Haziran'da Korkuteli'nde başlayacak" dedi.

UNVAN KORUNACAK
Kulüp olarak bu seviyeye 1 günde gelmediklerini ifade eden antrenör Ufuk Atalan ise "Yıllarımızı verdik. Ekip olarak adeta tırnaklarımızla mücadele ederek bu seviyeye geldik. Birlik ve beraberlik içinde güçlendik. Birbirimize bağlı olarak daha diri bir ekip olduk. İki kez Kırkpınar başpehlivanlığı elde ettik. Bu yıl da unvanımızı korumak için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz" diye konuştu.

İSMAİL BALABAN YİNE İDDİALI
2013 ve 2017 yıllarında Kırkpınar Başpehlivanı olan İsmail Balaban ise bu yıl da iddialı. 2018 yılı güreş sezonunda Köyceğiz, Demre ve Manavgat yağlı güreşlerinde başpehlivan olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Balaban, "2017 yılı Kırkpınar Güreşleri'nde çok çetin mücadeleler yaşandı ve Altın Kemer'i kuşanmak bana nasip oldu. 2018 yılında unvanımı korumak istiyorum. Tabi ki en büyük hedefim üç yıl üst üste başpehlivan olup Altın Kemeri ebedi olarak Antalya'ya getirmek" ifadesini kullandı.

TURAN BALABAN DA GELİYOR
Kulübün başarılı pehlivanlardan İsmail Balaban'ın ikizi Turan Balaban da Kasım ayında başladıkları antrenmanları düzenli bir şekilde sürdürdüklerini belirterek "İlk defa geçen yıl başa güreşmeye başladım. Bir yıl da çok tecrübe kazandım ve başpehlivanlığa uyum sağladım. İddialı başpehlivanları yenerek kendimi kabul ettirmeye çalışıyorum" dedi.

EKİP OLMANIN ÖNEMİ BURADA
Başpehlivanlardan Hasan Cengiz kazanılan başarıda ekip olmanın önemine değindi. Cengiz, "Ekip olarak 2017 yılında aldığımız Kırkpınar Altın Kemeri'ni 2018 yılında da Antalya'ya getirmek istiyoruz. Ekip olarak çok iyi çalışıyoruz ve emin adımlarla ilerliyoruz. Biraz sakatlığım vardı iyileşme sürecine girdi. Benim örnek aldığım güreşçi Recep Çakır'dır" diye konuştu.

İYİ HAZIRLANIYORUZ
Geçtiğimiz yıla göre ekip olarak daha iyi bir konumda olduklarını ifade eden İbrahim Çoraman ise "Konyaaltı ekibi olarak çok iyi hazırlanıyoruz. 2017 yılında Kırkpınar Altın Kemeri'ni Konyaaltı'na getirdik 2018 yılında da Altın Kemer'in kulübümüzde kalması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.

BAŞARILI SPORCULAR
Konyaaltı Belediyesi Spor Kulübü'nde, başpehlivanlar İsmail Balaban, Turan Balaban, Hasan Cengiz ve İbrahim Çoraman'ın yanı sıra başaltında Sinan Kaya, Kenan Aydın ve Mustafa Taş, büyük ortada Ramazan Zeki Yılmaz ve küçük ortada Yusuf Yıldırım, İsmail Susuz , Cemil Yılmaz, Mert Uysal ve Ekrem Şimşek er meydanında boy gösteriyor.

KEPEZ'DE BAŞPEHLİVAN OKULU OLDU
Çanakkale Kepez Belediyesi'nce bu yıl 50'ncisi düzenlenen yağlı güreşler, 19 Mayıs Cumartesi günü Ahmet Taşçı Er Meydanı'nda yapıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği güreşler, açılış duasının yapılmasının ardından başladı. Kıran kırana geçen güreşlerde Orhan Okulu başpehlivan oldu. Şaban Yılmaz ikinci, Şahali Kurt ile Hüseyin Gümüşalan da üçüncü olarak madalya kürsüsünde yer aldı.

Ramazan TOKSÖZ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın Kemer yine gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN