Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’ye örnek

’da 70 bin kişinin yaşayacağı ‘Kepez ve Santral Mahalleleri Projesi’ içinden Ruslar özel mahalle istedi. Bölgede 8 yılda 17 bin konut yapılacak

Giriş Tarihi: 8.6.2018
Türkiye’ye örnek
Değişen Türkiye'nin en önemli kentsel dönüşümü Antalya'da gerçekleştiriliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Sur Yapı ortaklığıyla hayata geçirilen 'Kepez ve Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi'nin temeli Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından atıldı. 1 milyon 300 bin metrekarelik bir arazide hayata geçen dönüşüm projesi 17 bini konut olmak üzere, ticari ve sosyal alanlar ile 19 bin birimi içeriyor. 8 milyar lira bütçeli ve 8 yıl içinde tamamlanması planlanan proje tamamlandığında bölgede 70 bin kişi yaşayacak ve 5 bin kişiye iş istihdamı yaratılacak. Antalya'da yerleşik yaşayan Ruslar da proje içinde kendilerine özel mahalle talep etti.

DÜNYA MARKASI
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kepez-Santral dönüşümünün Antalya'daki diğer projelerin önünü açacağını belirtti. Çavuşoğlu, "Kentsel dönüşüm bazı insanları korkutuyor. Bu proje, hem Antalya'da, hem de Türkiye'de tüm kentsel dönüşüm projelerine örnek teşkil edecek. İnsanların güvenini kazanmış olacağız" dedi. Antalya'nın dünya markası olması için çalışmaların sürdüğüne değinen Çavuşoğlu, "Batı Antalya Havalimanı'nın temelini atıyoruz. Antalya'da 10 üniversite olsun istiyoruz. 6'ncısını kurmak için çalışmalarımız başladı. Sağlık turizmini geliştireceğiz. Teknoloji vadisini Antalya'ya kazandıracağız. Böyle bir Antalya vizyonumuz var" diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki de Kepez- Santral projesinin Türkiye'ye örnek olduğunu söyledi. Özhaseki, "İnsanların tamamının uzlaşmasını çoğu yerde göremiyoruz. 3 bin 265 vatandaşlarımız belediyemize güvenmişler. Bana düşen de bu işleri takip eden bakanlık olarak sizlere yardımcı olmak. 600 lira kira yardımında bulunuyoruz. Bu günden sonra aylık kiralar 750 olarak ödenecek" dedi. Kentsel dönüşümün bir zorunluluk halini aldığını vurgulayan Özhaseki, 2012'de çıkan kentsel dönüşüm yasasıyla bir milyon 200 bin konutun yıkılıp, yeniden yapıldığını, bunu daha da hızlandırmak gerektiğini bildirdi.

RUS MAHALLESİ TALEBİ
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ise, projede bugüne kadar bin 800 konut satışının yapıldığını ve bin 500 konutun da işlemlerinin gerçekleştiğini açıkladı. Elmas, "Konutların yüzde 35'ini Antalya dışına sattık. Dünyada 55 ülke tarafından internet sitemiz ziyaret edildi ve proje incelendi. Rus ve İranlı vatandaşlardan da ciddi bir talep aldık. Antalya'da yaşayan ciddi bir Rus kitlesi var. Onların 'Bize özel mahalle yapabilir misiniz?' gibi talepleri de var. Biz de değerlendireceğiz. İç içe olmak daha güzel bence" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’ye örnek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN