Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dersimiz sıfır atık

Başkan ’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ‘’ kapsamında ilkokul öğrencilerine Antalya’da geri dönüşüm tesislerinde çevre dersi verildi

Giriş Tarihi: 11.11.2018
Dersimiz sıfır atık
Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun eşi Sevim Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan 'Sıfır Atık Projesi'ne destek verdi.

İNCELEME YAPTILAR
Proje kapsamında öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi Kızıllı Entegre Katı Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi'ni ziyaret etti. Türel ve Karaloğlu, 3'üncü sınıf öğrencilerine geri dönüşüm hakkında sunum yaptı. Tesisin kontrol binasında öğrencilerle buluşan Ebru Türel, geri dönüşüm ve bertaraf tesisinin çalışmalarından bahsetti, atıklardan nasıl enerji üretildiğini detaylarıyla paylaştı.

ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETIMI
Çocukluk ve gençlik döneminde geri dönüşümle ilgili çalışmaların aşamalarından bahseden Türel, yıllar önce Türkiye'de geri dönüşüm ve bertaraf yöntemiyle ilgili herhangi bir sistem olmadığını kaydetti. Türel, "Çöpler doğaya serbest bırakıldığı için çöplüklerdeki patlamaları, yangınları duyarak büyüdük. Fakat artık devir değişti. Geri dönüşüm tesisleriyle çöpümüzü bertaraf ediyoruz. Oradaki kağıt, metal, cam ve plastik malzemeleri geri dönüşüme gönderiyoruz. Ham madde olarak kullanıyoruz" dedi, Türel, bertaraf edilen çöpün fermente edilmesiyle oluşan gazdan da elektrik ürettiklerini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dersimiz sıfır atık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN