Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haklarını istiyorlar

’da 220 evin çökme tehlikesi yaşamasının altından ’li çıktı. Evlerin taşınması için devletin tahsis ettiği arazinin imar planının da değiştirildiği iddia edil

Giriş Tarihi: 8.12.2018
Haklarını istiyorlar
SABAH Akdeniz'in 'Aman çökmesin' başlığı ile gündeme taşıdığı Antalya'nın en eski gece kondu bölgelerinden biri olan Kızıltoprak Mahallesi'ndeki Yediarıklar bölgesindeki 'eğri evlerin' altından CHP'li Muratpaşa Belediyesi'nin arsa skandalı ortaya çıktı. Demir direklerle yıkılmaya karşı önlem alan 220 gecekondunun sahibi CHP'li belediye yönetimini sorumlu tuttu. Ölüm korkusu ile evlerinde oturan vatandaşlar, 1999 yılında Vakıflar Müdürlüğü tarafından evlerinin taşınması şartı ile belediyeye tahsis edilen arsanın kendilerine verilmediğini söyledi. Bölge halkı, Kızıltoprak Mahallesi'ndeki evlerin taşınması için tahsis edilen 16 bin 920 metre karelik arazinin imar planı tadilatı yapılarak gecekondu önleme bölgesinden çıkartıldığını anlattı. Ticari alana dönüştürülmek istenen arazi için itiraz yapılınca bölge yeşil alana dönüştürüldü.

UNUTUN DIYE SÖYLENDI
Bölgenin imar sorununu çözmek için kurulan Yediarıklar Arsa Edindirme Kooperatifi'nin Başkan Yardımcısı Muammer Özbek, 1 yıl önce Muratpaşa Belediyesi'nin kapısını çaldıklarını söyledi. Özbek, "Ancak bize verilen cevapla şoke olduk. Bize, 'Orayı unutun, başka planlarımız var' denildi. Gecekondu sorununun çözülmesi için şartlı verilmiş olan araziyi başka amaçla kullanmak istediklerini öğrendik. Biz hakkımızı istiyoruz" dedi.

İMAR BARIŞINA BAŞVURDULAR
EVLERI yıkılmak üzere olan vatandaşlar, yaşanılan durum karşısında çözümü 'İmar Barışı'na başvuruda bulundu. Bazı evlerin cadde üzerinde olmasından dolayı ticari yer olarak görünmesi vatandaşın belini büktü. Vatandaşlar, "Hakkımız olan yer bize verilseydi bunların hiçbiri olamayacaktı. Şimdi cebimizden para ödüyoruz" dedi.

EVLERDE TADİLAT YAPAMIYORLAR
Kayan evlerinde otururken yıkılmaması için dua ettiklerini belirten vatandaşlar, evlere tadilat yapamadıklarını söyledi. Evlerinin akıbetleri konusunda yaşanan belirsizlik nedeniyle şaşırdıklarını söyleyen Teyfik Ay, "Her 6 ayda bir evlerimizde tadilat yapamaya çalışıyoruz ama her gün bir duvar çatlıyor, odalar kayıyor" dedi. Zemindeki kayma nedeniyle eğrilmiş evlerin en belirgin göründüğü evde tek başına yaşayan 79 yaşındaki Fadime Karabulut, ise "Hemen her gün eve bir direk ekletiyorum. Yatakta yatarken düşme tehlikesi yaşıyorum. Bu yüzden başıma bir şey gelirse tüm bunları sorumlusu CHP'li Muratpaşa Belediyesi'dir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haklarını istiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN