Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazanan olacak

’in açıkladığı 359 proje, şehre yeni bir vizyon kazandırmanın yanı sıra, 70 bin kişiye iş, 30 bin öğrenciye burs gibi başlıklarla yaklaşık 150 bin kişiye direkt dokunuyor

Giriş Tarihi: 30.3.2019
Kazanan Antalya olacak

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Menderes Türel'in açıkladığı projeler Antalyalıları heyecanlandırdı. Türel'in açıkladığı 359 proje, şehre yeni bir vizyon kazandırmanın yanı sıra, hayatlara da dokunuyor. 70 bin kişiye iş, 30 bin öğrenciye burs, 30 bin ihtiyaç sahibine sosyal yardım kartı gibi projeler yeni Antalya'da yaklaşık 150 bin kişiye direkt dokunuyor.

SIFIR FAZLA DEĞİL
Başkan Türel'in vaatleri Antalya'da 2009 seçimlerinde CHP'li Mustafa Akaydın'ın "100 bin kişiye istihdam" vaadi gibi altlıksız da değil. Akaydın başkan seçildikten sonra, "Bir sıfırı arkadaşlar fazla atmış, aslında 10 bin kişiye iş vadettik" gibi bahanelerin arkasına sığınmıştı. Türel ise iş sahibi yapmanın yeni yatırımlarla ve vizyon projelerle olacağının altını çizerek, "5 yılda 11.4 milyar liralık yatırımla 30 bin kişiye iş imkanı sağladık. Yeni dönemde 20 milyar liralık yatırımla 70 bin kişi iş sahibi olacak" ifadelerini kullandı.

BOĞAÇAYI FARKI
En büyük ekmek kapısından birisi Boğaçayı Projesi'nin 2'nci ve 3'üncü etapları olacak. Proje kapsamında kurulacak Antalya Film Platosu ve Temalı Park turizmin 12 aya yayılmasında en büyük adımlardan biri olacak. Sadece bu proje 10 bin kişiye iş imkanı sunacak. Antalya'yı sinema kenti yapacak bir diğer proje Antalya Kültür Vadisi de bin kişiye bu alanda istihdam şansı tanıyacak. Antalya'da 12 ay yaşayan şehir mottosu ile hayata geçecek Acısu ve Kopak Çayı projesi de 2 bin istihdam kapasitesine sahip. Yine turizm merkezli Marina ve kurvaziyer liman projelerinde ise 4 bin kişi çalışacak.

ÖĞRENCİLERE BURS
Türel yönetiminin sessiz sedasız çağ atlattığı başlıkların başında sosyal belediyecilik geliyor. Antalya'da 10 bin ilköğretim ve lise öğrencisine her ay nakdi yardım yaparak eğitimlerine destek olan Büyükşehir Belediyesi, yeni dönemde bu desteği artıracak. 30 bin ilköğretim, lise ve üniversite öğrencisine her ay burs verilecek.

30 BİN SOSYAL KART
Sosyal yardım kartı da Türel döneminde ortaya çıkan bir yenilik oldu. Alan el, veren eli görmeyecek anlayışıyla işleyen sistemde vatandaşlar verilen kartlarla alışveriş yapar gibi ihtiyaçlarını karşılıyor. 2014- 2018 yılları arasında 14 bin 162 kişiye sosyal kart verildiğini anlatan Türel, yeni dönemde 30 bin kişiye sosyal kartı ulaştıracaklarının altını çizdi.

İŞ KURANLARA DESTEK
BAŞKAN Menderes Türel'in yaşama dokunan projeleri arasında 5 bin emekçiye sosyal konut da yer alıyor. Bunun ilk adımını 583 emekçiye Serik'te toplu konut inşa ederek atan Türel, ikinci etapta bin 500 konut daha sunacak. Türel, konut sayısının diğer etaplarla 5 bine ulaşacağını söyledi. Bir diğer yaşam değiştirecek proje ise ev hanımlarına mikro kredi oldu. Türel, evde üretim yapan kadınlara 5 bin lira kredi ile iş yaşamının önünü açacak. Krediler ilk yıl geri ödemesiz ve 5 yıl ödemeli olacak. Kredilerden 5 bin ev kadını yararlanacak. Ayrıca yeni iş kuran esnafa da can suyu vermeyi hedefleyen Türel, mikro ölçekli işletme sınıfına giren esnafa destek amacıyla bir yıl boyunca şebeke suyunu yüzde 50 indirimi verileceğini duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazanan Antalya olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN