Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da renkli Yörük göçü

’da gerçekleşen temsili Yörük göçünde renkli görüntüler yaşandı. Atlar ve develer üstünde göç canlandırıldı

Giriş Tarihi: 16.4.2019
Burdur’da renkli Yörük göçü
Burdur'da atlar, develer ve keçiler eşliğinde canlandırılan temsili Yörük göçünde renkli görüntüler ortaya çıktı. Yörük Kültür ve Araştırma Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen temsili Yörük göçü Çatalpınar kavşağında başladı. Mehter takımı eşliğinde dua edilmesiyle başlayan ve Uzay Çatı altında sona eren yürüyüşte atlar, develer, keçi sürüleri yoğun ilgi gördü.

KÜLTÜRE SAHİP ÇIKILIYOR
Burdur Valisi Hasan Şıldak, Burdur'un Yörük kültürünün başkenti olduğunu belirterek, "Burdurlular kültürümüze ve bizi biz yapan değerlere sahip çıkıyor. Burdur, binlerce yıllık tarihi ve zengin kültürel mirası, renkli kültürüyle Anadolu'nun şirin kentlerinden birisi. Burada görev yapmak benim için onur" dedi.

ORTA OYUNU VE SİPSİ DİNLETİSİ
Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan da, "Yörük demek, yürüyen Türk demektir. Biz Yörükler, bilindiği üzere eski tarihlerden beri göç eden bir topluluk olduğumuz için bizlere yürüyen Türkler anlamında Yörük denilmiştir" diye konuştu. Etkinlik kapsamında Uzay Çatı altında mehter ekibi gösterisi, sipsi dinletisi ve orta oyunuyla halk oyunları gösterisi düzenlendi. Etkinliğe çevre illerden gelen Yörük Türkmen dernekleri üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur’da renkli Yörük göçü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN