Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Plaj yasağına tepki büyüyor

Gazipaşa’da ve İP’li meclis üyelerinin oylarıyla alınan ancak hukuksuz olduğu için veto edilen Suriyelilerin plaja alınmaması kararına tepki sürüyor

Giriş Tarihi: 13.6.2019 ABONE OL
Plaj yasağına tepki büyüyor

Antalya'nın? Gazipaşa ilçesinde belediye meclisinde CHP ve İP'li meclis üyelerinin oylarıyla, oy çokluğuyla alınan ancak hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle meclise iade edilen Suriyelilerin plaja alınmaması kararı, kamuoyunda tepkilere neden oldu. TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, "Bu kararda kişinin ırkından ve milliyetinden dolayı bir ayrımcılık var. Belediye yarın, 'fakirler plaja girmesin', 'işçiler denize girmesin' derse ne olacak" dedi.

TEHLİKELİ BİR KARAR
Kararı talihsizlik ve tehlikeli olarak değerlendiren Akdeniz Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Suat Kolukırık ise "Bu karar tüm Suriyelilerin suçlu ya da tehlikeli olarak algılanmasına yol açmaktadır. Türkiye'nin kardeşliğini, barış ortamını dinamitleyen bir hareket" dedi. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak ise "Mülteci demek, suçlu, yoksul, eğitimsiz, işe yaramaz insan demek değildir. Sığınma talebi ile Türkiye'ye gelen kişilerin neden geldiklerinin ve her birinin birer insan olduğu unutuluyor" dedi. AK Parti Gazipaşa İlçe Başkanı Ali Doğan ise Suriyelilerle ortak bir geçmişin olduğunun altını çizerek, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün komutanlığında savaştılar ve birlikte şehit düştük. Bunlar Osmanlı bakiyesi ise bizim girdiğimiz plaja giremez demek, etnik olarak ayrımcılık yapmak değil de nedir" ifadelerini kullandı. Kararı CHP'li Gazipaşa Belediye Başkan Mehmet Ali Yılmaz veto etmişti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Plaj yasağına tepki büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA