Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahilde saksı krizi

’nını ’nde işletmeler plajı güzelleştirmek için sahili çiçeklerle donattı. Belediye ise kriterini bahane ederek yıkım ekibini gönderdi. Esnaf ayaklandı

Giriş Tarihi: 26.6.2019
Sahilde saksı krizi
Antalya'nın Konyaaltı Sahili'nde mavi bayrak sahibi plajların işletmeleri ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında kriz çıktı. İşletmelerin plaja koyduğu çiçek saksıları ile localar kaldırılmak istendi. İşletmeciler belediye ekiplerinin 'Mavi Bayrak kriterlerini' gerekçe gösteridğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi ise uygulamanın Kıyı Kenar Kanunu'na göre halkın kullanımını kısıtlayıcı imalatlara karşı olduğunu savundu.

KEPÇELER SAHİLE İNDİ
Akşam saatlerinde 10 kepçe, kamyon ve vinç sahile yakın noktaya yıkım ekipleri geldi. Belediye görevlileri uygun olmayan işletmelerdeki localar dahil tüm yapıları yıkarak temizleyeceklerini söylemesi ile ortam gerildi. Bunun üzerine duruma itiraz eden işletme sahipleri, Mavi Bayrak için ödedikleri yaklaşık 30 bin TL'yi geri istedi. Geçen sezon da her şeyin aynı olduğunu ve işletmelerin Mavi Bayrak alarak sezonu geçirdiklerini belirten işletme sahipleri, kararın gözden geçirilmesini talep etti.

BUNLARIN HEPSİ BAHANE
Plaj işletmecisi Berkant Polat, saksıdaki çiçeğin dahi bahane edildiğini söyledi. Polat, "Saksı olmayacak, çiçek olmayacak. Bu çiçek kime nasıl zarar verir? Mavi bayrak kriterleri içerisinde loca ve çiçek yasağı yok. Biz bunu hak etmiyoruz. Sezon başladığında böyle bir şey olmamalıydı. Bunlar geçen sene de vardı. Kimse o zaman rahatsız olmamıştı. Geçen sene de gelen aynı Mavi Bayrak komisyonu inceleme yapmıştı. Sahilde nereden baksanız 20 bin kişi var. Burada bu iş makineleri nasıl hareket edecek?" dedi. Yaklaşık 2 saat süren görüşmelerin ardından tarafların anlaşmasıyla, yıkım kararı ertelendi.

KİMSE RAHATSIZ DEĞİL
Konyaaltı Sahil Yaşam Parkı'nda işletmesi bulunan Erol İşbilir, plaja yerleştirdiği peyzaj bitkilerinin kaldırtılmak istemesine anlam veremediğini belirtti. Erol İşbilir, "Plajda görsel güzellik oluşturması için bitki koyduk. Ancak insanları ayrıştırdığı ve Mavi Bayrak kriterlerine aykırı diyerek kaldırılması istendi. İnsanları ayrıştırmıyor, aksine bu bitkilerin gölgesine sığınılıyor. Bu çalışmalar geçen sene de vardı ama kimse rahatsız değildi. Ne değişti" dedi.

GÖZDAĞI VERİLİYOR
ULUSLARARASI Mavi Bayrak Komisyonu'nun temmuz ayında Antalya'yı denetlemeye geleceğini belirten işletmeciler, "Bu konu gündeme getirilerek amacını aşan yaptırımlar uygulanıyor. Locaların kaldırılmasına yönelik talep kabul edilebilir durum değil. Geçen yıl belediye yönetimine sunulan ve kabul gören bir uygulama. 'Sahil Standartları' adı altında oluşturulan bir genelge ile povilon planlaması yapılıyor. Bu genelge belediyede de var. Ancak Mavi Bayrak üzerinden Sahil Antalya Yaşam Parkı'na gözdağı verilmek isteniyor" diye konuştu.

KIYI KANUNA AYKIRI AÇIKLAMASI
YAŞANAN gelişmelerden sonra Büyükşehir Belediyesi de açıklama yaptı. Açıklamada, "Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Yapıları Şube Müdürlüğü, Antalya sahillerinden halkın en sağlıklı şekilde istifade etmesi için çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Konyaaltı Sahili'nde Kıyı Kenar Kanununa göre halkın kullanımını kısıtlayıcı imalatların belirlenmesi üzerine işletmelere tebligat gönderildi. Aykırılığın giderilmediğini tespit eden ekipler işgalleri sona erdirmek üzere iş makineleriyle Konyaaltı Sahili'ne gitti. İşletme sahipleri ile yapılan görüşmeler sonucu, plajda sınır oluşturan saksı, bayrak, halat ve zincir gibi engelleri kaldıracakları taahhüt edildi. Bunun üzerine söz konusu engeller işletmeler tarafından kaldırılmaya başlandı. Aykırılıklar sona erinceye kadar denetimler sürecek" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahilde saksı krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN