Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kuşlar vurulmasın’ çağrısı

havzasında her yıl 12-38 milyon kuşun avlandığını vurgulayan 19 dernek, nesli tehlike altındaki kuşların avlanmasını engellemek için imza kampanyası başlattı

Giriş Tarihi: 13.7.2019
‘Kuşlar vurulmasın’ çağrısı
TÜRKİYE'NİN dört bir yanındaki 19 farklı dernek nesli küresel ölçekte tehlike altında olan kuşların avlanmasını engellemek için bir araya geldi. Her yıl ava açılacak canlı türlerini belirleyen Merkez Av Komisyonu'nun bu yılki toplantısı öncesinde ortak bir deklarasyon metni hazırlayan kurumlar, nesli tehlike altında olan kuş türlerinin avının tamamen yasaklanması için çağrıda bulundu. Konuyla ilgili change.org/yasasinkuslar adresinden bir imza kampanyası başlatıldı.

ÜVEYİK VE ELMABAŞ
Ortak deklarasyon hazırlayan sivil toplum kuruluşları özellikle üveyik ve elmabaş patka avının tamamen yasaklanmasını talep etti. Hazırlanan ortak raporda, "Yapılan çalışmalar üveyiğin dünya nüfusunun 1980'den bu yana yüzde 78, elmabaş patkanın dünya nüfusunun ise yüzde 30-49 oranında azaldığını gösteriyor" denildi. 2018-2019 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu kararlarında bir av gününde, bir avcının beş bireye kadar üveyik, altı bireye kadar elmabaş patka vurmasına izin verilmesi eleştirildi. Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) çalışmaları, tüm dünyadaki kuş türlerinin yaklaşık yüzde 13'ünün küresel ölçekte yok olma tehlikesinde olduğunu gösteriyor. Kuşların büyük bir hızla yok oluşunun sebeplerinin başında ise doğal yaşam ortamlarının yok edilmesi ve avcılık geliyor. Tehditler incelendiğinde, kuşların daralan yaşam ortamlarında devam eden avcılık faaliyetlerinden olumsuz etkilendiği görülüyor. Dünya Kuşları Koruma Kurumu'nun yaptığı çalışmalar, Akdeniz Havzası'nda her sene 12 ila 38 milyon kuşun avlandığını ortaya koyuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kuşlar vurulmasın’ çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN