Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keşfedilmeyi bekleyen inci

’un Ağlasun ilçesindeki 5 bin yıllık tarihi ’u 6 ayda 27 bin 740 kişi ziyaret etti. Üğlasun Belediye Başkanı Ulusoy, bölgenin keşfedilmeyi bekleyen bir inci olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 18.7.2019
Keşfedilmeyi bekleyen inci Sagalassos
Burdur'un Ağlasun ilçesinde 'aşkların ve imparatorların şehri' olarak bilinen ve 2017'de 35 bin 727, geçen yıl 51 bin 45 ziyaretçiyi ağırlayan bin 750 rakımdaki 5 bin yıllık Sagalassos Antik Kenti, yılın ilk 6 ayında 27 bin 740 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Bu rakamın geçen yılın aynı dönemde 17 bin 548 kişi olduğu açıklandı.

UNESCO LİSTESİNDE
Geçmişi milattan önce 3 bin yılına kadar uzanan ve 2009'da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren Sagalassos, ziyaretçilerini 5 bin yıllık sokaklarında tarihi yolculuğa çıkarıyor. Antik kent, binlerce yıldır suyu akan Antoninler Çeşmesi, agoraları, Roma hamamları, macellum yapısı, dans eden kızlarla bezeli heroon yapısı, kütüphanesi ve tiyatrosuyla, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR
Ağlasun Belediye Başkanı Ali Ulusoy da Sagalassos'un 'keşfedilmeyi beklenen bir inci' olduğunu söyledi. Ulusoy, "Buranın özellikle yerli turist açısından yeterince duyulmaması üzücü bir durumdu. Valilik, siyasiler ve yerel yönetimler olarak tanıtımı önemseyip, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 31 Mart'tan sonra göreve gelir gelmez buranın turizm altyapısını geliştirmeye yönelik tesisleri hayata geçiriyoruz. Bu yıl ziyaretçi sayısındaki hedefimiz 100 bin kişiye ulaşmak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keşfedilmeyi bekleyen inci Sagalassos
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN