Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lara kıyı bandına özel koruma

Lara kıyı bandı ‘Nitelikli ’ ilan edildi. Falezler ise ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ olarak düzenlenecek. Bölgede sadece alt yapıya izin verilecek

Giriş Tarihi: 15.8.2019
Lara kıyı bandına özel koruma

Antalya'nın dünyaca ünlü Lara kıyı bandı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından doğal sit alanlarının yeniden düzenlemesi kapsamında 2'nci Derecede Doğal Sit Alanı'ndan, Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak değiştirildi. Koruma alanı, Talya Otel'den başlayıp Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü alanın doğu kısmındaki Nazar Beach'e kadar toplamda çevresi 21 kilometre ve yaklaşık 557 dekarlık alanı kapsıyor. Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun 2 Temmuz 2019 tarihli kararı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 18 Temmuz 2019 tarihinde onaylandı.

SADECE ALT YAPI İZNİ
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün yayımladığı ilanda, Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan'ın tesciline ilişkin idari sürecin ise devam ettiği belirtildi. Söz konusu alanda kıyı şeridindeki yol ile falezler arasındaki alanı kapsayan Nitelikli Doğal Koruma Alanı dışındaki falezleri de içine alan kıyı şeridinin 1'inci Derecede Doğal Sit Alanı'ndan, Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas ilan edilmesiyle ilgili teknik süreç ise devam ediyor. 1'inci Derecede Doğal Sit Alanı'na göre koruma önlemlerinin çok daha ağır olduğu Kesin Korunacak Hassas Alan ilanı da çıktıktan sonra falezlere artık zorunlu altyapı hizmetleri dışında tek bir çivi dahi çakılamayacak. Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edilecek bölgenin ise toplamda 686 dekar ve 21.2 kilometre olması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lara kıyı bandına özel koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN