Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köyleri tarayacağız

, SABAH ’e konuştu: Mukairu’yu izleyen antrenörlerimiz yıldız adayı olduğu yönünde onay verdi. Bundan sonra ’de köylere giderek yetenek keşfedeceğiz...

Giriş Tarihi: 6.11.2019
Köyleri tarayacağız
Antalyaspor'da yetenekleri bulup A Takım'a kazandıran ekibin başındaki Akademi Direktörü Sedat Karabük, SABAH Akdeniz'e çalışmalarının sırlarını açıkladı. Türkiye'de altyapıya önemi verilmesi gerektiğini anlatan tecrübeli futbol adamı Karabük, yapılan çalışmaları değerlendirdi.

4 ETABI GEÇİYORLAR
Beşiktaş karşısında U19 takımından bu sezon A Takım'a yükselen Mukairu golünü atarken, iyi futboluyla da alkış almaya devam etti. SABAH Akdeniz, oyuncunun gelişimini yakından takip eden ve keşfini yapan isimlerden olan Antalyaspor Akademi Direktörü Sedat Karabük ile görüştü ve yetenek keşfini nasıl yaptıklarını tüm detaylarını sordu. İşte deneyimli hocanın açıklamaları: "Antalyaspor olarak yetenek keşfine çok önem veriyoruz. Bu doğrultuda Türkiye'de 6, dünyanın kritik bölgelerinde 4 adet scoutumuz var. Örneğin Afrika'da bizim kulüp olarak maaş ödediğimiz bir scoutumuz bulunuyor. Kendisi oradan potansiyel bir yetenek olduğunu düşündüğü isim varsa hemen bize iletiyor. Ön seçim aşamasından sonra ekibimizden isimler gidip izliyor. En son ben gidiyorum. Dört etabı geçmesi gerekiyor oyuncunun transferini yapmamız için."

21 ANTRENÖRÜMÜZÜN 21'İ DE ONAY VERDİ
"Ekibimizde 21 antrenörümüz var ve bir yetenek geldiğinde hocalarımızdan onay alıyoruz. Mukairu akademiye geldiğinde onu izleyen 21 antrenörümüz de onun bir yıldız adayı olduğu yönünde onayı verdi. Elinizde iyi oyuncu yoksa sabaha kadar çalışsanız da bir anlamı yok. Biz de iyi oyuncuları etik çerçeveler içerisinde maliyeti de düşük tutarak bir şekilde bulmaya çalışıyoruz."

SPOR PSİKOLOĞUMUZ, DİYETİSYENİMİZ VAR
"Spor Psikoloğuna akademimizde sahibiz. Bir de diyetisyenimiz ile mentörümüz var. Oyuncuların zihinsel performansını da iyi seviyelere getirmeye çalışıyoruz. Başkanımız akademiye büyük önem veriyor. Bu da bizler adına büyük avantajlar sağlıyor. 10 farklı yaş kategorisinde eğitim veriyoruz. Önümüzdeki sezon da 7-8 yaşlar ile 11'e çıkacağız. Dünyada çocuklar ne alıyorsa 9-12 yaş arasında alıyor. Bizim de ülkemizde bu konuya önem verip, yaşımızı erkene çekmemiz gerekiyor. Bizde oyuna başlama dönemleri 13- 14 yaşlara kadar çıkabiliyor."

İNSANLARIN %5'İ SPORA YATKIN, %2'Sİ YILDIZ ADAYI
"Bu kadar fazla tarama yapıyor olmamızın sebebi yeteneğin nerede olduğunun belli olmayacağından kaynaklanıyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre insanların yüzde 5'i spora yatkın olurken, bu yüzde 5'in ise yüzde 2'si yıldız adayı olma potansiyeline sahip oluyor. Biz de bunu arıyoruz. Yüzde 2'lik dilimde olan çocuğun nerede olduğunu erkenden bulmak için çaba harcıyoruz. Sonrasında da akademideki iş başlıyor."

ÇOCUK ESİRGEME KURUMLARINI DA TARAYACAĞIZ
"Hayata geçirdiğimiz ve geçireceğimiz çok sayıda projemiz var. Antalyaspor'un geleceği için çalışıyoruz. Bu sene 7-8 yaşına kadar ineceğiz. 140 okulunu tarayacağız. Köylere giderek yetenek keşfedeceğiz. Köylerde servislerle çocukları akademimize getireceğiz. Hatta biz de haftada bir antrenörlerimizi köylere götüreceğiz. Bir sonraki hamlemiz ise Çocuk Esirgeme Kurumu'nda bulunan çocuklarımızı taramak olacak. Oralarda çok yetenekli gençlerimiz, çocuklarımız olduğuna inanıyoruz"

MUKAİRU EN GÜZEL ÖRNEK
"Oyuncuyu ilk bulduğumuzda öncelikli olarak U19 takımımıza yerleştiriyoruz. Burada uyum süreci gibi çeşitli aşamaları geçmesi gerekiyor. Örneğin Beşiktaş maçında da golünü atan Mukairu bu aşamadan geçti. Afrika'dan oyuncu izleme konusunda güvenebildiğimiz Mert Öz ve Serdar Ertençöz tarafından takip edilen ve bize önerilen isim oldu. Aşamaları geçti, sonrasında akademide bir süre oynadı ve A Takım'a çıktı."

EĞİTMEK DE ÇOK ÖNEMLİ
"Ne yazık ki biz dönem bizler de dahil olmak üzere Türk antrenörlerimiz teknik ve taktik olarak yetersiz kaldı. UEFA son dönemlerde bu konunun üzerine gidiyor. Eğitim kalitesi artış gösterdi. Artık çocuklara yüzde 80 taktik öğreti yapıyoruz. Ama daha da iyi noktalara ulaşmamız gerekiyor. Çünkü oyuncuyu bulmak kadar onu eğitmek ve oynatmak da çok önemlidir. Bu konuda Bülent Korkmaz hocanın hakkını da vermem lazım. Örneğin Mukairu'ya inandı ve oynattı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köyleri tarayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN