Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım spora feda edildi

Antalyalı çiftçilerin tarımla uğraşmak yerine kolay para kazanmanın yolunu seçmeleri Ziraat Odası Başkanı ’i kızdırdı. Alp, “Araziler spor sahası oldu. Tarım yüzde 10 azaldı” dedi

Giriş Tarihi: 12.1.2020 ABONE OL
Tarım spora feda edildi
ANTALYALI çiftçiler kolay yoldan para kazanmak için tarım alanlarını, futbol sahası ve tenis kortu yapılması amacıyla otellere ve özel işletmelere kiraya vermeye başladı. Ortaya çıkan durum Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp'i kızdırdı. Alp, bu nedenle verimli arazi oranında azalma yaşanmaya başladığını söyledi.

FUTBOL SAHASI OLDU
Antalya'nın çilek üretiminde söz sahibi olan ilçesi Serik'e bağlı Belek ve Kadriye mahalleleri, örtü altı üretimiyle Türkiye'nin çilek ihtiyacının büyük kısmını karşılıyor. Üretilen çilekler, hem lezzet hem de çeşitleri bakımından üreticisine yüksek kazanç sağlıyor. Ancak son 10 yılda üreticiler kolay yoldan kazanç elde etmek için tarım alanlarını bazı oteller ve şirketlere kiralamaya başladı. Birçoğu 20 yıllığına kiralanan tarım alanlarına, futbol ve tenis sahaları, eğlence merkezleri gibi yapılar inşa edildi. İlçede tarımla ilgilenen üreticinin birçoğu arazilerini bu şekilde değerlendirirken bir kısmı ise azalan tarım arazileri nedeniyle yakın zamanda üretimin biteceği korkusu yaşıyor.

YÜZDE 10 AZALMA VAR
Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, tarımın artık son dönemini yaşadığını söyledi. Alp, "Çocuklarımızı, çiftçimizi tarımda tutmakta zorlanıyoruz. Tarımda para kazanılmadığında ekim olmuyor. Tarımdan kaçış var, çünkü para etmiyor" dedi. Alp, "Açık arazideki tarım oteller için eğlence yerleri, futbol sahaları gibi alanlara kaydı. Çiftçiler para kazanamayınca arazileri kiraya veriyor. 'Elimi sıcak sudan soğuk suya sokmadan para kazanayım' diyorlar. Ben bu yaşananlara çok kızıyorum. Çünkü bu işler verimsiz arazilere yapmalı. Çünkü, verimli tarım alanlarında yüzde 10'ların üzerinde azalma var" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
BENZER HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım spora feda edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN