Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih yeniden ayağa kalktı

Yangınlarda kullanılamaz hale gelen Korkuteli , kazı ve restorasyon çalışmalarıyla ayağa kalktı. Taç kapısıyla ünlü tarihi eser turizme yeniden kazandırıldı

Giriş Tarihi: 30.6.2020 ABONE OL
Tarih yeniden ayağa kalktı
Antalya'nın Korkuteli ilçesinde Anadolu beylikleri döneminde Karamanoğlu Alaaddin Bey tarafından yaptırıldığı değerlendirilen Alaaddin Camisi, aslına uygun yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde 700 yıllık tarihin izlerini bünyesinde barındırmaya devam ediyor. Yaklaşık 15 yıldır süren çalışmalarla tarihin izleri koruma altına alındı. Kazı çalışmalarıyla eserin toprak altında kalan kısımları gün yüzüne çıkarıldı, yıllar içinde tahrip olan cami ve taç kapısı da aslına sadık kalınarak onarıldı.

TURİZME KAZANDIRILIYOR
Minaresini Osmanlı padişahlarından 1. Ahmed'in sadrazamı Murad Paşa'nın yaptırdığı ifade edilen, taç kapısı, mihrabı, süslemeleri ve kabartmalarıyla dikkati çeken cami, geçen yıl martta ibadete açıldı. Tarihi cami şimdi de turizme kazandırılıyor. Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, yıpranan taç kapıda taşların numaralandırılarak söküldüğünü söyledi. Coşar, "Nitelikli taşları korumak için analiz yapıldı, aynı cins taş kullanarak restorasyon tamamlandı. Camiyle özdeşleşen taç kapı birkaç geleneğin izlerini taşıyor. Mevcut haliyle hepsini koruduk. Biraz daha bekleseydi yıkılacaktı" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih yeniden ayağa kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA