Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat Odası’ndan Sahte Gübre Ve İlaç Uyarısı

Giriş Tarihi: 10.3.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Ziraat Odası’ndan Sahte Gübre Ve İlaç Uyarısı
Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, çiftçilerin önümüzdeki günlerde tarlaya ineceğini belirterek, yapılan ekimin ve toprağın dışında özellikle gübre ve ilaçlara dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.
Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sahte gübre girdiğini ifade eden Başkan Koçak, “İlkbahar aylarına girmek üzereyiz. Çiftçilerimizin 10-15 gün sonra hep sahada, tarlada olacaklar. Üreticilerimiz bahar gübresi, güz gübresini atacak. Pancar ekecek, ayçiçeği ekecek. Biz üreticilerimizi şimdiden uyarıyoruz. Gübre alırken dikkat etsinler. Geçmiş yıllarda sahte gübreler vardı. Üreticilerimiz sahte gübre kullanırlarsa 12 ay boyunca tarlayı boşuna beklerler. Gübreleri alırken güvendikleri firmalardan, bayilerden alsınlar. Her yerden gübre alınmaz. Bu ekinler bizim alın terimizdir. Bu nedenle üreticilerimizi uyarıyoruz. Gerekirse ziraat mühendislerinden bilgi alıp ona göre alım yapsınlar” dedi.
Ayrıca ilaçlama konusunda da uyarılarda bulunan Başkan Emin Koçak, “Biz bahar mevsiminde tarlalara ilaç atılmasını zorda kalınmadığı müddetçe aslında önermiyoruz. Ancak kullanacak üreticilerimiz, zirai ilaçlarda da sahte ilaçlar mevcut. Çiftçilerimiz bunlara da dikkat etsinler. Ziraat mühendislerimizden bilgi almadan kesinlikle ilaç alımı yapmasınlar. Tarlamızı boşuna zehirlemeyelim. Bu ilaçların geri dönüşümü biz insanlara ciddi sağlık problemleri yaratıyor” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat Odası’ndan Sahte Gübre Ve İlaç Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN