Türkiye Bu Kadınların Seçtiği Kitapları Okuyor

Onlar Türkiye’deki en büyük yayınevlerini yöneten, yerli ya da yabancı hangi kitapları okuyacağımıza karar veren kadınlar.

Giriş Tarihi: 14.2.2014 17:08 Güncelleme Tarihi: 14.2.2014 17:43
Türkiye Bu Kadınların Seçtiği Kitapları Okuyor

Peki, ama seçimlerini hangi hassasiyetlere göre yapıyorlar, neleri okumamızı istiyorlar, bize neden bunları okutuyorlar?

MELTEM ERKMEN

Epsilon Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni


Gerçek dünya sıkıcı ve mutsuzluk var

Yayın hayatına 1994'te çocuk kitapları basarak başlamış, sonra iş dünyası ve kişisel gelişim, sonra da popüler edebiyata yönelmiş bir yayıneviyiz. Ancak 2012 itibarıyla çocuk yayınlarına hızlı bir giriş yaptık yeniden. Dünyada kişisel gelişim spiritüel kitaplara ve dini yayınlara döndü. Özellikle ABD'de Hıristiyanlıkla ilgili çok fazla spiritüel kitap basılıyor. Bizim de kişisel gelişim alanında okuyucuya sunabileceğimiz kitap sayısı azaldı. Biz de çocuk yayıncılığına ağırlık vermeye başladık. Çocuk kitapları Türkiye'de hep çok ihmal edilen bir alan oldu ve bence yeni neslin çocuklarının seveceği kitaplar uzun süre yapılmadı. Biz 'Saftirik' serisiyle yeniden çocuk kitaplarına girdik. Kitap okumaz denen erkek çocuklarını bile yakaladı bu seri. İnternet çağı çocukları artık daha eğlenceli, esprisi çok olan, fantastik şeyleri seviyorlar. Heyecanlı bir çocuk okur kitlemiz oluştu. Çocuk klasikleri elbette önemli ama artık çocuklara okumayı sevdiren kitaplar yapılması gerektiğini düşünüyorum. İnternet ve sinema dünyasının görselliği bu kadar ön plandayken bu çağda, sadece klasiklerle çocuğa kitap okumayı sevdiremeyiz. Gerçek dünya sıkıcı ve gerçek hayatta mutsuzluk var, bu yüzden fantastik yayınlar her yaş kitlesi tarafından daha çok okunur oldu diye düşünüyorum. Bu dünyada aradığını bulamayanlar başka dünyalara açılmak istiyor. Bunu ben hep 'Alacakaranlık' serisi için söylerim. İnsanlar artık gerçek aşka inanmıyor ama genç kızlar ancak böyle hikâyelerde aşkı bulabileceklerini düşünüyor. Çocuk kitaplarında da bu böyle. Süper güçlere ilgi, "bu dünyada fazla bir şey kalmadı" sıkılmışlığı olabilir. 'Taht Oyunları'nı bastık örneğin, her yaş grubundan okuyucusu oldu tıpkı 'Alacakaranlık' serisi gibi. Epik-fantastik serilerin her yaş grubundan okuyucusu oluyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Bu Kadınların Seçtiği Kitapları Okuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz