Mehmet Şimşek açıkladı: Bazı bakanlıklar kapanabilir

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı bakanlıkların birleştirilmesi iddiasına ilişkin, ''5-6 bakanlık çok daha az, 2-3 bakanlığa inebilir" dedi.

Giriş Tarihi: 1.6.2015 16:10 Güncelleme Tarihi: 1.6.2015 16:10
Mehmet Şimşek açıkladı: Bazı bakanlıklar kapanabilir

Seçim sonrasında bazı bakanlıkların birleştirilebileceği yönündeki iddialara ilişkin de Şimşek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"BANA SORACAK OLURSANIZ"
"Sayın Başbakanımız, hükümetimiz böyle bir adım atarsa hakikaten çok doğru olur, benim fikrimi soruyorsanız. Hakikaten 5-6 bakanlık çok daha az, 2-3 bakanlığa inebilir ama bunun nasıl yapılacağı... Sayın Başbakanın takdirinde olan bir konu. İkincisi bunun yasal mevzuatı gerekiyor. Şu anda bir yetki kanunu yok, onun yapılması lazım ama gerçekten azaltılabilir, doğru olur.

"BEN GÖRÜŞÜMÜ KENDİSİNE SÖYLEMİŞTİM"
Ben bu görüşümü Sayın Başbakanımıza, Maliye Bakanlığına gelip, brifing aldığı zaman söylemiştim. Nispeten bu dağınık yapının, daha bir bütüncül çerçevede değerlendirilmesi ve bakanlık sayısının azaltılması önerisini ben yapmıştım. İyi olur, doğru da olur. Amerika büyük ülke. Gerçi orada federal hükümet var ama bakanlık sayısı bizimkinden yaklaşık 10 daha azdır. Mesela İsviçre örneği, çok çok az. Şunu da söyleyeyim, AK Parti hükümetlerinden önce 38 bakanlık vardı."

"HAZİNE İLE MALİYE BAKANLIKLARI BİRLEŞEBİLİR Mİ?"
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Hazine ile Maliye birleşebilir mi?" sorusunu da "Dünyada Hazine ile Maliye'nin ayrı olduğu herhalde bir veya iki ülkeden biriyiz ama bu konuda benim bir şey söylemem doğru olmaz. Çünkü bu hükümetin vereceği bir karardır. Ben bugün sadece fikrimi sorduğunuz için söyledim" şeklinde yanıtladı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Şimşek açıkladı: Bazı bakanlıklar kapanabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz