Esed ile ilgili bomba DEAŞ iddiası!

ABD, DEAŞ ve Esed ile ilgili şok bir iddiada bulundu

Giriş Tarihi: 3.6.2015 13:34
Esed ile ilgili bomba DEAŞ iddiası!

Fransa'nın başkenti Paris'te 20 ülkenin temsilcilerinin katılımıyla DEAŞ'a karşı mücadele tartışılıyor. Paris'te DEAŞ'la mücadele tartışmaları devam ederken, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yeni bir iddia ortaya atıldı.

ABD Dışişleri tarafından yayımlanan rapora göre, Suriye'de Esed rejimine bağlı ordu, Halep'in kuzeyine yerleşmesi için DEAŞ militanlarına yardım ediyor.

DEAŞ militanlarının Halep'e ilerleyişini kolaşlaştırmak için Suriye ordusuna bağlı savaş uçaklarının, Suriyeli muhaliflerin mevzilerini bombaladığı ileri sürüldü.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in terörle mücadelede meşruluğunu kaybettiği vurgulanan raporda, Suriye rejiminin Suriye halkına karşı DEAŞ'ı desteklediği belirtildi.

"DEAŞ HİÇBİR ZAMAN GÜÇ KAYBETMEDİ"

Alman Bild gazetesine DEAŞ'ın son dönemde Irak ve Suriye'de kazandığı başarıları değerlendiren terör uzmanı Bruno Schirra, "DEAŞ yeniden güç kazandı tezi doğru değil çünkü DEAŞ hiçbir zaman güç kaybetmedi. Bölgedeki bağımsız kaynaklar ve gazetecilerin haberleri dikkate alındığında, DEAŞ'ı yeni saldırılar için güç toplandığı açıkça görülüyor" dedi.

Paris'te DEAŞ'a karşı mücadelenin ele alındığı zirveden de bir sonuç çıkmayacağını iddia eden terör uzmanı Bruno Schirra, "DEAŞ'la etkili bir mücadele için bölge ülkelerinin tam işbirliği gerekli. Konuyu siyasi ve ekonomik açıdan da ele almak gerekiyor" şeklinde konuştu.

Terör uzmanı Schirra'ya göre, havadan yapılan operasyonlarla DEAŞ'ı geriletmek de mümkün değil. Bruno Schirra, DEAŞ'ı yenilgiye uğratmanın tek yolunun kara operasyonundan geçtiğini ileri sürdü.

"EĞİT-DONAT"TAN ÇEKİLME TEHDİDİ

DEAŞ militanları, Halep'in kuzeybatısında diğer muhalif grupların kontrolündeki 25 köyü ele geçirmişti. DEAŞ, Türkiye sınırı yakınlarındaki Azaz kentine de yaklaştı. Suriye'de Esad rejimine karşı mücadele veren Suriyeli muhalifler ise, ABD öncülüğündeki koalisyondan hava operasyonları desteği istemişti. Suriyeli muhalifler aksi takdirde Türkiye'nin de dahil olduğu "eğit-donat" programından çekilmekle tehdit etmişti. (NTV)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Esed ile ilgili bomba DEAŞ iddiası!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz