Kaos bombası

Diyarbakır'daki bomba TNT'den yapıldı, seyyar çay arabasındaki tüpe konuldu. 5 savcının görevlendirildiği soruşturma için MİT'in uzman ekibi de bölgeye ulaştı

Giriş Tarihi: 7.6.2015 12:10 Güncelleme Tarihi: 7.6.2015 12:15
Kaos bombası

Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda 2 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı HDP mitingi sırasındaki patlamaya ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma Cumhuriyet başsavcıvekili ve 4 savcı tarafından yürütülüyor. Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz tarafından yapılan yazılı açıklamada, kamera görüntüleri ve olay yerinde bulunan delil niteliğindeki materyallerin toplandığı, soruşturmanın çok yönlü sürdürüldüğü belirtildi.

PROVOKASYON PROFESYONEL İŞİ
Olayla ilgili Ankara'dan gelen özel bir ekip de Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polislerle birlikte çalışmalara başladı. Bölgedeki MOBESE kamera görüntüleri uzman ekip tarafından incelemeye alındı. Yetkililer, saldırıyla asıl amacın kaos ve kargaşa ortamı yaratıp, seçimlerin sabote edilmesinin hedeflendiğini belirttiler. Güvenlik güçlerinin yaptığı incelemelerde provokasyonun 'profesyonel' eller tarafından gerçekleştirildiği belirlenirken, bombanın türünü ve patladığı noktayı belirleyen güvenlik güçleri, saldırının arkasındaki güçleri araştırıyor. Patlamada ölen iki kişinin Necati Kurul ve Şeyhmus Kaçan olduğu bildirildi. Otopsi raporunda, kurbanların patlamanın şiddetiyle çevreye saçılan bilye ve metal artıklarının vücutlarına isabet etmesiyle iç organ harabiyeti ve aşırı kan kaybı sonucu öldüğü bildirildi. Patlamadan 2 saat önce ise 15 yaşındaki Ramazan Yıldız'ın yüksekten düşerek hayatını kaybettiği, bu ölümün patlama ile ilgisinin bulunmadığı belirtildi.

POLİSE SALDIRI ANI KAMERALARDA
Bu arada patlamanın ardından dağılan grupların polis ekiplerine saldırı anı güvenlik kameralarına yansıdı. Taş, molotofkokteyli ve havai fişeğin yanı sıra tabancanın da kullanıldığı olaylarda biri ağır 9 polis memurunun yaralandığı, 2'si zırhlı 5 polis aracının da hasar gördüğü belirtildi. Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada ise HDP'nin mitingine ilişkin 2 Haziran'da yayımladıkları tedbir içerikli yazıyla ilgili spekülatif haberlerin yer aldığı belirtilerek, bu yazının sadece HDP mitingiyle ilgili olmadığı, toplu katılımın olduğu her türlü faaliyet öncesi ilgili kurumlara gönderildiği bildirildi. Öte yandan dün akşam Bağlar ilçesi Emek Caddesi üzerindeki kahvehaneye bir araçtan pompalı tüfekle ateş açıldı. Kahvehane önünde oturan 3 kişi yaralandı.

MİT VE ÖZEL EKİP SORUŞTURUYOR
Soruşturmayı büyük titizlikle yürüten Diyarbakır İstihbarat, Terör ve bomba imha ekiplerine takviye olarak Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ile Terörle Mücadele Harekât Daire Başkanlığı'ndan 9 kişilik istihbarat uzmanı bir kadro dün özel uçakla Diyarbakır'a geldi. Elde edilen ilk bulgular, veri ve diğer materyaller Ankara'daki terör arşivine gönderildi. Bu arada patlamayla ilgili yürütülen soruşturmaya faillerin en kısa sürede bulunması için Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla MİT Bölge Başkanlığı'ndan da uzman bir ekip dahil edildi.

BAKAN MEHDİ EKER: TNT KULLANILDI
Patlamaya ilişkin Diyarbakır'da açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker olayla ilgili şu bilgileri verdi:

TNT KULLANILDI:
Art arda meydana gelen patlamalardan bir tanesi kesin olarak TNT ve bilyeli, cep telefonu düzeneği ikisinde de tespit edildi. Diğerinin de TNT olma ihtimali yüksek.

2'Sİ POLİS 80 YARALI:
Hastanede tedavi altında şu an itibarıyla 2'si polis 80 civarında vatandaşımız var. Bunların büyük kısmının durumu ağır değil. 8 kişinin durumu diğerlerine göre daha ağır.

TK'LARDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI
Diyarbakır'da HDP'nin mitingindeki patlamanın ardından bir araya gelen sivil toplum kuruluşları sağduyu çağrısı yaptı. Patlamanın yaşandığı yere yürüyen STK'lar, olay yerine kırmızı karanfil bıraktı. İstasyon Meydanı'nda HDP'nin mitingi sırasında yaşanan patlama nedeniyle bir araya gelen kentteki Sivil Toplum Kuruluşları saldırıyı protesto edip, sağduyu çağrısı yaptı. Aralarında İHD, Kuyumcular Odası, GÜNSİAD (Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği), Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Tabip Odası ve Ticaret Odası'nın da bulunduğu STK'lar patlamanın yaşandığı yere yürüyüp, kırmızı karanfil bıraktılar. STK'lar adına açıklama yapan Baro Başkanı Av. Tahir Elçi, mitingde bir katliam yapılmaya çalışıldığının belirttti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaos bombası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz