Oy pusulasına işaret koymayın

İstanbullu seçmene verilen oy pusulaları vatandaşı isyan ettirdi. Bağımsız adayların pusulanın altına yerleştirilmesi karışıklığa yol açıyor.

Giriş Tarihi: 7.6.2015 12:54
Oy pusulasına işaret koymayın

Sabahın erken saatlerinden itibaren seçmenler oy kullanacakları okullara akın etmeye başladı. Ancak İstanbul'da oy kullanan seçmenler oy pusulalarının dizaynından çok rahatsız oldu.

PUSULAYA İŞARET KOYMAYIN

Oy pusulasına herhangi bir imza veya işaret konulması, oyu geçersiz hale getirecek. Seçimde, hamileler, hastalar, engelliler ve yaşlılara oy kullanmada öncelik tanınacak. Engelli ve 75 yaş üstü vatandaşlar, sandık kurulan binaların giriş katlarında oy kullanabilecek. Bu durumdaki seçmenler, sandık kurulu başkanlarına müracaat ederek, sıra beklemeden oy kullanabilecek. Görme engelliler, felçliler veya oy kullanmaya engel bedensel bir sıkıntısı bulunanlar, oy verme işlemini refakatçi eşliğinde yapabilecek.

Nüfus cüzdanını unutmayın!

Oy kullanmaya giderken "seçmen bilgi kartı" ve "nüfus cüzdanı"nızı yanınıza almayı unutmayın. Seçmen bilgi kağıdınız ulaşmadıysa, TC Kimlik No'lu nüfus cüzdanınızla da oy kullanabilirsiniz. Oy kullanacağınız yeri YSK'nın "www.ysk.gov.tr" uzantılı internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Oy kullanırken, resmi nitelikli belgelerle oy kullanmaya gidebilirsiniz.

İSTANBUL'DA OY KULLANACAKLAR DİKKAT!

İstanbul'da oy kullanacak olanların dikkat etmesi gereken bir husus daha var.

İstanbul'da siyasi partiler ve bağımsız adaylar oy pusulalarında alt alta yer almaktadır. Bu durum seçmenlerin mührü basarken yanılmalarına sebep olmaktadır. Siyasi partiye mühür basmak isteyen seçmenin yanlışlıkla alt sırada bulunan bağımsız adaya mühür basmasına neden oluyor.

Siyasi partilere oy vermek isteyen seçmenlerin sadece, (oy vermek istediği partinin hemen altındaki bölüme), çizginin üstündeki alana. Bağımsız adaya oy vermek isteyen seçmenin ise sadece çizginin altına mühür basması gerekmektedir.

Birden fazla basılacak olan mühür ise oyu geçersiz kılmaktadır.

Listede adınızı bulun

Oy kullanacağınız sandığa ait sandık seçmen listesinde adınızı bulun. Daha sonra sandık kurulu başkanına seçmen bilgi kartınızı ve nüfus kağıdınızı ibraz edin.

KAPALI KABİNDE KULLANIN

Sandık Kurulu başkanından "birleşik oy pusulası", "zarf" ve "EVET kaşesi"ni teslim alın. Sandık kurulu başkanının göstereceği kapalı oy verme yerine gidin.

Mutlaka imza atın

Oyunuzu attıktan sonra, sandık seçmen listesinde isminizin bulunduğu yere oy kullandığınıza dair imza atın.

OYLAR ŞEFFAF SANDIĞA

Tercihinizi yaptıktan sonra kapalı oy verme yerinden çıkarak "EVET" kaşesini sandık kurulu başkanına teslim edin. İçinde oy pusulası bulunan zarfı şeffaf sandığa atın.

Akşam

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Oy pusulasına işaret koymayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz