sınır kapılarını kapattı

Türkiye'ye sığınan sığınmacılar önceki günden itibaren 20'şer kişilik gruplar halinde Tel Abyad'a geri dönmek istedi. Ancak güçleri, Türkiye'den gelen sığınmacılara kapıları kapatarak geçişlerini engelledi. PYD ile koalisyon güçlerinin ortaklaşa gerçekleştirdikleri operasyonlar sonrasında yaklaşık 25 bin kişi Türkiye'ye sığınmıştı. Bu kişilerden ancak bin kişisinin dönmek için başvurduğu öğrenildi.

Giriş Tarihi: 18.6.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 16:00
PYD sınır kapılarını kapattı

'de bulunan koalisyon güçleriyle , Körfez Savaşı sonrası oluşturulan "Kuzey Irak" gibi "Kuzey Suriye" oluşturma planı çerçevesinde geçtiğimiz ay sonundan itibaren bölgenin demografik yapısını değiştirecek operasyonlar yaptı. Suriye'deki Kürt nüfusun ağırlıklı olarak yaşadığı ve PYD tarafından kanton olarak ilan edilen 3 bölgenin birleştirilmesi için Kürt olmayanlar göçe zorlandı.

Gelinen noktada, Araplar ve Türkmenlerin Kürt kantonları arasındaki bölgeden sürülmesini sağlamak için bu yerleşim yerleri havadan bombalanmasının ardından PYD, kara operasyonuna maruz bırakıtlı. Şanlıurfa'daki Akçakale Gümrük Kapısı, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava bombardımanı ve bundan faydalanmak isteyen bazı Kürt gruplardan kaçmak isteyen Suriyeli ve Iraklılar için can kapısı oldu.

Hava operasyonlarının başladığı 3 Haziran - 14 Haziran günleri arasında, Kepezli mevkii, Zenginova Mevkii ve Gümrük Bölgesi'nin doğu duvarındaki bir noktadan 1.888'i Iraklı ve 15 bin 956'sı Suriyeli, toplam 17 bin 844 kişi Türkiye'ye sığındı. Bu kişiler Akçakale sınır kapısına götürülerek, gümrük işlemlerinin ardından, biyometrik kayıtları yapıldı. Bu kisiler arasında Türkiye'de daha önce kayıtları yapılmış Suriyelilerin de olduğu tespit edildi.

Göç İdaresi Başkanlığı, "15.06.2015 tarihi itibariyle 1 milyon 770 bin 621 Suriyeli kayıtlı olarak ülkemizde bulunmakla birlikte, bu sayıya son dönemde Akçakale'den ülkemize giriş yapan 15 bin 956 Suriyeli yabancı dahildir" açıklaması yapmıştı.

PYD, Türkiye'ye sığınan çoğunluğu Araplardan oluşan grupların tekrar vatanlarına dönmesini engelliyor. Silahlı gruplar, onar ve yirmişer gruplar halinde dönüş yapmak isteyen Suriyelileri tekrar Türkiye'ye gönderiyor.

Star

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
PYD sınır kapılarını kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz