'den 'ye '' yanıtı gecikmedi

Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Genel Başkan 'nin, 'nin içeriden ya da dışarıdan destek vereceği bir koalisyonda yer almayacaklarını açıkladığını belirterek, Genel Başkanı 'nun MHP ile koalisyon kurma ve Bahçeli'nin Başbakan olması önerisi için "O işin olmayacağı açık" dedi.

Giriş Tarihi: 19.6.2015 15:33 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 17:03
MHP'den CHP'ye 'Başbakanlık' yanıtı gecikmedi

25. Dönem parlamentosunun milletvekilleri kayıt yaptırmaya devam ediyor. Kaydını yaptıran Yusuf Halaçoğlu, gazetecilerin soruları üzerine, Genel Başkanı 'nun CHP ile 'nin koalisyon kurması ve Başbakanlığı MHP Genel Başkanı 'nin yapması önerisini değerlendirdi.

Koalisyon için CHP ve MHP'nin milletvekili sayısının yeterli olmadığına işaret eden Halaçoğlu, üçüncü partinin desteğinin gerektiğini belirtti.
Kılıçdaroğlu'nun üçüncü parti olarak 'yi kastettiğini sandığını ifade eden Halaçoğlu, "Genel Başkanımız, bizim HDP'nin içeriden ya da dışarıdan desteğiyle bir koalisyonda yer almayacağımızı belirtti. Dolayısıyla o işin olmayacağı açık" diye konuştu.

"BAHÇELİ'NİN SIRF BAŞBAKAN OLMAK İÇİN İLKELERİNDEN VAZGEÇTİ' DEDİRTMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Bahçeli'ye teklifinin bu durumu değiştirip değiştirmeyeceği sorulan Halaçoğlu, "Her siyasi parti iktidar, her genel başkan başbakan olmak ister. Devlet Bey'in çok özel bir yanı vardır, 'önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben' der. Başbakanlık ikinci plandadır. Başbakan olmadan ülkeye hizmet edilecekse onu da eder. 'Sırf Başbakan olmak için ilkelerinden vazgeçti' dedirtmesi mümkün değil" dedi.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU: BU SORULARIN MUHATABI...

MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu da gazetecilerin, "Meclis Başkanlığı için adının geçmesi" ile ilgili soruları üzerine, sözlerine ramazanın hayırlı olması temennisinde bulunarak, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatından duyduğu üzüntüyü ifade etti.
Meclis Başkanlığı konusunda bir şey söylemesinin mümkün olmadığını ifade eden İhsanoğlu, "Çünkü, bunlar genel başkanlar seviyesinde yapılacak müzakereler içerisinde tespit edilecek hususlardır. Bunun muhatabı sayın genel başkandır. Ben bu partinin bir milletvekiliyim. O bakımdan bu soruların muhatabı sayın genel başkandır, Başkanlık Divanı'dır. Onun için benim bu konuda herhangi bir beyan vermem uygun olmaz" diye konuştu.
İnsanoğlu, "HDP'nin dışarıdan desteklediği, CHP-MHP koalisyonuna nasıl bakarsınız?" sorusuna ise yanıt vermedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP'den CHP'ye 'Başbakanlık' yanıtı gecikmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz