Pakistan'da sıcak katliam: 450 ölü

Pakistan'da muson yağmurları öncesi sıcaklık 47 dereceye kadar yükseldi. Aşırı sıcaklık nedeniyle son 4 günde Karaçi kenti ve çevresinde ölenlerin sayısı 450'ye yükseldi. Sağlık personelinin izinleri iptal edildi

Giriş Tarihi: 23.6.2015 09:58
Pakistan'da sıcak katliam: 450 ölü

Pakistan'ın güneyindeki Sind eyaletinin başkenti Karaçi ve çevresinde muson yağmurları öncesinde yaşanan aşırı sıcaklıklar nedeniyle son 4 günde 450 kişi hayatını kaybetti. Karaçi'deki Cinnah Hastanesi'nde görevli doktor Seemi Cemali, sadece hastanelerinde son 3 günde 200'den fazla kişinin aşırı sıcak havaya bağlı nedenlerle hayatını kaybettiğini söyledi. Cemali, sıcaklar nedeniyle ölenlerin hepsinin güneş çarpması ve kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğini ve hamlen 1500 kişinin hastanede tedavi altında olduğunu açıkladı. Hastane kaynaklarından alınan bilgilere göre, Karaçi ve etrafındaki bölgelerde aşırı sıcak hava dalgası nedeniyle ölenlerin sayısı 450'ye yükseldi.

İZİNLER İPTAL
Hava sıcaklıklarının 45 santigrad dereceyi bulduğu belirtiliyor. Pakistan'da bu zamana kadar görülen en yüksek sıcaklığın 1979'da 47 derece ölçüldüğü ifade ediliyor. Sindh bölgesi yönetimi tüm hastanelere acil durum ilan ederek sağlık personelinin izne çıkmasını yasakladı. Pakistan'ın komşusu Hindistan'da geçen ay aşırı sıcaklar nedeniyle 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. Sıcaklığın yarın akşama kadar sürmesi bekleniyor.

ELEKTRİK KESİNTİSİ
Enerji sıkıntısı nedeniyle Karaçi'de 12 saate varan elektrik kesintileri yaşanıyor. Yazları aşırı nemli geçen Karaçi'de, elektrik kesintilerinin de sıcak havadan ölümleri tetiklediği düşünülüyor. Karaçi ve çevresindeki 20 milyon kişiye su sağlayan şebekeyi yöneten yetkililer, elektrik kesintisinin, su tedarik sistemlerini de etkilediğini söyledi. Başbakan Navaz Şerif'in ramazan ayı boyunca herhangi bir kesintiye tolerans gösterilemeyeceğini belirterek elektrik şirketlerini uyardığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan'da sıcak katliam: 450 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz