Alman televizyonuna 'hilal' logosu tepkisi

Almanya'nın Bavyera eyaletinden yayın yapan Bayerischer Rundfunk Radyo ve Televizyon Kuruluşunun (BR) yayınlarında, ramazan ayı için hazırlanan programlarda kullanılan hilal logosu, tepkiler üzerine kaldırıldı.

Giriş Tarihi: 25.6.2015 14:55 Güncelleme Tarihi: 25.6.2015 16:24
Alman televizyonuna 'hilal' logosu tepkisi

AA
BR'den yapılan açıklamada, "ilk günler, ramazan konulu programlarda gösterilen logonun seyircilerin kafasında karışıklık yaratmaması ve dikkatlerin asıl konudan uzaklaşmaması için kaldırıldığı" belirtildi.

Logo ile ilgili çok sayıda eleştiri içeren mektup alındığı kaydedilen açıklamada, hilal logosuyla İslam'a karşı ön yargıların azaltılmak istendiği vurgulandı.

Din ve kültür konularında ön yargıların olduğuna işaret edilen açıklamada, "Bavyera eyaletindeki Müslümanlar, Bavyera'nın diğer vatandaşları gibi Bayerischer Rundfunk Radyo ve Televizyon Kuruluşunun programlarında bulunma hakkına sahipler" denildi.

Öte yandan sosyal paylaşım sitelerinde BR'ye tepki gösterenlerin paylaşımları arasında "Biz bir Hristiyan ülkesindeyiz. Bizim bayramlarımız hiçbir zaman logo olarak gösterilmedi" eleştirisi yer aldı.

Alman medyasındaki haberlerde, Bavyera Eyalet Meclisinde çok sayıda Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili milletvekilinin söz konusu yayın politikasını eleştirdiği ve BR Genel Yayın Yönetmeni Ulrich Wilhelm'den bir açıklama bekledikleri kaydedildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman televizyonuna 'hilal' logosu tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz