Paralel Yapı’nın hukuk çelişkisi

Silivri’de mevzuata uygun dinlemeleri yasa dışı gibi sunan Paralel’in, 17/25 Aralık darbe girişiminin mimarlarından Nazmi Ardıç imzalı belgeye ne diyeceği merak ediliyor?

Giriş Tarihi: 25.6.2015 12:24 Güncelleme Tarihi: 25.6.2015 12:36
Paralel Yapı’nın hukuk çelişkisi

Haber Merkezi
Paralel Yapı'nın yayın organları Bugün ve Zaman, Silivri Cezaevi'ndeki Hidayet Karaca ile sahte isim ve telefon numaralarıyla insanları 'terör örgütü üyeliği'nden yıllarca hukuksuz yere dinlemekten tutuklanan emniyet müdürlerinin görüşmelerinin mevzuata uygun olarak gerçekleştirilip dinlenmesinden şikayet ederek yeni bir algı operasyonu peşinde koşuyor.

Cezaevlerindeki mevzuata uygun kayıtlara isyan eden Paralel'in bir yalanı daha kendi belgeleriyle çürütüldü. Paralel medyanın, Paralel çete üyeleri için 'Cezaevlerinde yasa dışı dinleniyorlar' algısı boş çıktı. Mevzuata uygun kayıtları yasa dışı gibi sunan Paralel'in, 17/25 Aralık darbe girişiminin mimarlarından dönemin Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç imzalı belgeye ne diyeceği merak ediliyor. Görevde olduğu dönem, İstanbul Başsavcılığı'na bir yazı yazan Paralelci Müdür Nazmi Ardıç, Aziz Yıldırım ve İlhan Yüksel Ekşioğlu için 'Ziyaretçileri ile yapmış olduğu görüşmeler sırasında kayıt altına alınan ses ve görüntülerinin, yapmış olduğu telefon görüşmelerinin temin edilmesi' talebinde bulunuyor. Belge, Paralel'in hukuk çelişkisini ortaya koyuyor.

DİNLEMELER HUKUKA UYGUN

Cezaevlerindeki dinleme usullerinin belli olduğunu ifade eden AK Parti Burdur Milletvekili ve Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, hukukun kimseye farklı işleyemeyeceğinin altını çizerek, "Cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin görüşme şekilleri kanun ve tüzük hükümlerine göre belirlenmiş durumda. Bütün vatandaşların haklarında tutuklu ya da hükümlü duruma gelmişse konumları aynıdır. Dinlemeler yapılıp, delil olarak kullanabilirler. CMK 135 ve devamına göre yapılabilir. Bazı kişileri öne çıkarıp, 'Bunlar aleyhinde kumpas kuruluyor' denilirken benzer soruşturmada bunun alasını yapmış sanıklar açısından onları savunmak çok yavan bir çelişki, çifte standart. Hukuk böyle bir çifte standardı kabul etmez. Hukuka göre kurallar tüm vatandaşlara eşittir" dedi.

Aziz Yıldırım'ı an an kaydetmişlerdi

Paralel Yapı, kendi adamlarına dönük "yasal" dinlemelerden şikayetçi olurken, FB Başkanı Aziz Yıldırım'ın, 'Futbolda şike' operasyonu sonucu Metris Cezaevi'nde tutuklu yargılanırken, İstanbul eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç tarafından an an dinletilip kayıt altına alınmasına hiç değinmiyor. Aziz Yıldırım'ın, cezaevindeyken kimler tarafından ziyaret edildiği, kimler tarafından para yatırıldığı, ziyaretçileri ile yapmış olduğu görüşmeler sırasında neler konuşulduğu kayıt altına alınan ses ve görüntüleri ve tüm telefon görüşmeleri Paralel Emniyet Müdürü tarafından adım adım kayıt edilmişti. Zaman ve Bugün, Paralel Emniyet Müdürleri'nin yaptığı dinlemelere ses çıkarmazken, şimdi Silivri'de aynı yasalar çerçevesinde gerçekleştirilen dinlemeleri, yasadışı gibi gösteriyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı’nın hukuk çelişkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz