Demirtaş'tan için skandal 'ırkçı dayatma' yorumu

Paralel örgütün kanalında Nazlı Ilıcak'ın sorularını yanıtlayan Demirtaş, 'nı 'ırkçı bir dayatma' olarak niteledi.

Giriş Tarihi: 26.6.2015 09:39 Güncelleme Tarihi: 26.6.2015 09:55
Demirtaş'tan İstiklal Marşı için skandal 'ırkçı dayatma' yorumu

7 Haziran seçimlerine "biz Türkiye partisiyiz" sloganıyla giren ve Nişantaşı, Cihangir, Bebek gibi semtlerde birinci parti çıkan 'nin Eş Genel Başkanı , paralel örgüte yakınlığıyla bilinen bir TV kanalında 'nı "ırkçı" olmakla eleştirdi.

Nazlı Ilıcak'ın, TBMM'deki yemin töreninde HDP'lilerin İstiklal Marşı'nı okumamasına dair sorduğu bir soruya yanıt veren Demirtaş, "herkes öyle düşünmeyebilir, öyle hissetmeyebilir, İstiklal Marşı'nı zorla okuyacaksın diye bir şey mi var bilemiyorum yani. Bu bir ırkçı dayatma olarak yapılmamalı" ifadelerini kullandı.

İşte Demirtaş'ın o soruya cevabı:

İSTİKLAL MARŞINI ZORLA OKUYACAKSIN DİYE BİR ŞEY Mİ VAR?

Hayır özel bir tavır, tartışılmış bir şey yok ama "kahraman ırkıma bir gül" biz de mırıldandık ama yani "İstiklal Marşı'nı zorla okuyacaksın" diye bir şey mi var bilemiyorum yani. Saygı gösterildi, arkadaşlarımız ayağa kalktılar. İstiklal Marşı'nı ayakta dinlediler.

Evet, İstiklal Marşı'nın maneviyatını bilmiyor değiliz, kaynağını bilmiyor değiliz. Kurtuluş Savaşı'ndan çıkmış bir halkın o zor günlerde duygusunu, maneviyatını ifade eden bir marştır. Ve hepimiz ortak değerimiz olsun istiyoruz marş...

İSTİKLAL MARŞI IRKÇI BİR DAYATMA OLARAK YAPILMAMALI


Fakat bugün İstiklal Marşı... Herkes öyle hissetmeyebilir. Herkes öyle düşünmüyor olabilir ama bir ırkçı dayatma olarak da yapılmamalı. "Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet bu celal" diyen bir marştır. Hangi ırktan söz ediyor o? Yıl 2015. Şüphesiz Akif bunları yazdığında belki başka duygu ve düşüncelerle yazmıştı ama etnik kimliklerin, ırkın, mezhebin, dinin, inancın bu kadar çoğulcu bir toplumda bir arada yaşamasını savunduğumuz bir dönemde, ben sorgulayalım tartışalım demiyorum ama okumayana da "sen nasıl okumazsın" diye linç kampanyası da yapılmasın.

DEMİRTAŞ'A PARALEL ÖVGÜSÜ

Nazlı Ilıcak'ın program esnasında Demirtaş'a "çok sempatiksin" şeklinde övgüler yağdırması da dikkatlerden kaçmadı.

Star

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş'tan İstiklal Marşı için skandal 'ırkçı dayatma' yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz