'den Türk gazetecilere 6 saatlik işkencesi

El?Aksa’da programı için ’e giden STAR yazarları ve ’ün de bulunduğu 9 kişilik Türk grup, Ben Gurion’da gözaltına alınarak 6 saat landı.

Giriş Tarihi: 26.6.2015 10:24 Güncelleme Tarihi: 26.6.2015 10:53
İsrail'den Türk gazetecilere 6 saatlik sorgu işkencesi

, Sadakataşı Derneği'nce düzenlenen programı için 'e giden ve aralarında STAR Gazetesi yazarları ile 'ün de bulunduğu 4'ü gazeteci 9 Türk'ü gözaltına aldı.

Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alınan Türk vatandaşlar, 6 saat boyunca ya tutuldu. STAR yazarı Halime Kökçe, Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni ve STAR yazarı Hasan Öztürk, TRT Haber'den Özden Ayvaz ile Hüsayin Günay ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu ile aktivist Kemal Özdal, Durdane Özdal, Fatih Bolcan, Sümeyra Bolcan bir iftar programına katılmak üzere dün saat 12:40'ta Ben Gurion Havalimanı'a indi.

TELEFON ŞİFRELERİNİ ALDILAR

Halime Kökçe ile Hasan Öztürk, pasaport kontrolünden sorunsuz geçtikten sonra havalimanı içerisinde diğer arkadaşlarını beklemeye başladı. Ancak dakikalar ilerledikçe gruptakilerin gelmemesi üzerine iki yazar, İstanbul'dan arayan arkadaşları vasıtasıyla geride kalanların gözaltına alındıklarını öğrendi. Kökçe ve Öztürk, 1.5 saat sonra yanlarına gelen polis tarafından grubun yanına götürüldü.

Telefonlarına el konulan Halime Kökçe ve Hasan Öztürk, grubun sorguya alındığını gördü. İsrail polisi, gruptakilerden telefonlarının şifrelerini de aldı. 6 saat süren sorguda gruptakilere ilginç sorular yöneltildi. İsrail yetkilileri, gruptakilere AK Parti ve Filistin yürüyüşlerine ilişkin sorular yöneltti.

SİZ ZATEN İRAN'I SEVERSİNİZ!

STAR Yazarı Kökçe, geziyle ilgili gruptakilerden ve gezi acentesi mihmandarlarından oluşan WhatsApp grubuna ilişkin "Bu gruba sizi kim üye yaptı" gibi sorular sorduklarını anlattı. Gizli servis görevlilerinin son derece tahkir edici davranışlar sergilediğini söyleyen Kökçe, "Sorgu sırasında kimi zaman ellerini masaya vurdular kimi zaman suratlarını ekşitip provoke edici tavırlar sergilediler" dedi. Kökçe, 6 saat süren işkenceyi şöyle anlattı:

Gruptakilerden birinin cep telefonunda İranlı bir arkadaşının numarasını tespit eden polis, "Siz zaten İran'ı çok seversiniz" diyerek tahkir edici ifadeler kullandı. Gazeteciler, basın kartlarını göstererek 'da iftar programı için geldiklerini söylemelerine rağmen tacizkar sorular devam etti.

YOKSA KELEPÇE TAKARIZ


Türkiye Büyükelçiliği'nden gelen görevlileri önemsemeyen İsrail istihbarat elemanları, saatler süren sorgudan sonra gruptakilerin deport edildiklerini, 10 yıl süreyle ülkeye giriş yasağı koyduklarını söyledi. Uluslararası basın kartları ve pasaportlarını gösteren gazetecilere çıkışan istihbarat görevlileri "Burası Türkiye değil, burası Büyük İsrail. Zorluk çıkarmayın yoksa kelepçe takmak zorunda kalırız" diyerek tehditkar ifadeler kullandı. Gözaltındakilerin valizleri de didik didik aranırken aktivist grup gece 01.00 uçağı ile Türkiye'ye gönderildi.

İSTANBUL'A GERİ DÖNDÜLER

Sadakataşı Derneği ile Kudüs'e giden ve havaalanında gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edilen 2'si gazeteci 7 kişi yurda döndü.

STAR gazetesi yazarı Halime Kökçe, Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni ve STAR gazetesi yazarı Hasan Öztürk, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal, dernek yetkilileri Dürdane Özdal, Fatih Bolcan ve Sümeyra Bolcan THY'nin tarifeli seferiyle İstanbul'a geldi.

Sınır dışı edilen Türkler, Atatürk Havalimanı'nda AK Parti Gençlik Kolları, Milli Türk Talebe Birliği ve Memur-Sen üyeleri tarafından karşılandı.

Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal, yaptığı açıklamada, bu yıl 4'üncüsünü gerçekleştirmek istedikleri Mescid-i Aksa iftarları için İsrail üzerinden Filistin'e gitmek istediklerini, ancak İsrail'de gözaltına alındıklarını söyledi.

THY'nin tarifeli uçağı ile İsrail'e gittiklerini anlatan Özdal, şöyle konuştu:

"Daha uçaktan iner inmez uçağın körüklerinde peşimize takılan güvenlik görevlileriyle pasaport kontrolüne kadar geldik. Burada İsrail istihbarat birimlerince gözaltına alındık. Gözaltına alınır alınmaz pasaportlarımıza ve telefonlarımıza el konuldu. Uzun bir bekleyişin ardından başta ben ve diğer arkadaşlarımızı 7-8 saat süren sorgudan geçirdiler. Bu sırada İsral'in hırçın, korkak ve agresif yüzüne bir kez daha tanık olduk. Sorgu sırasında bizi neden sorguladıklarını açıklamadılar. Bize hiç bir gerekçe göstermeden, TRT ekibi hariç 7 kişiye sınır dışı işlemi uyguladılar. 10 yıl süreyle İsrail'e giriş yasağı getirdiler. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Dışişleri yetkilileri başımıza gelenlerin daha olumsuz sonuçlanmaması için bizimle ilgilendiler."

-"2 ay önce beni kabul eden devlet bu sefer kabul etmiyor"

Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni ve STAR gazetesi yazarı Hasan Öztürk ise daha önce defalarca İsrail'e gittiğini ifade ederek, "2 ay önce beni kabul eden devlet bu sefer kabul etmiyor. Gerekçe yok. Gazeteci olduğum biliniyor, yazıp çizdiğim biliniyor ama beni sınır dışı ediyor. İsrail keyfi bir devlet. Antidemokratik bir devlet. Türkiye'de batıda 'özgür basın, basın özgülüğü' diyorlar ya; gitsinler bunu İsrail'de söylesinler bakalım. Özelikle Halime Kökçe ile ikimizi pasaport kontrolünden geçtikten sonra havaalanından çıkışta gözaltına alıp tekrar havaalanına soktular. Bunun için İsrail keyfi bir devlettir, keyfi bir devlet gayri meşru bir devlettir. İsrail bizi kapı dışarı eder biz bacadan da girmesini biliriz" dedi.

Gazeteci Halime Kökçe de El Aksa'yı, El Fetih'i, El Halil'i, Ramallah ve Batı Şeria'yı görmeyi umarak bu yolculuğa çıktıklarını ancak bunun yerine İsrail'in gerçek yüzünü gördüklerini belirtti.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, kötü muamele ile karşılaşacaklarını bilerek İsrail'e gittiklerini anlattı. Gözaltına alındıktan sonra kendilerine bir çok soru sorulduğunu ifade eden Uslu şunları kaydetti:

"Bize baba ismimizi sordular. Telefonumuzu, ev telefonumuzu, e-malimizi sordular. Ancak bir şey daha sordular. Bize dedemizin adını da sordular. Yani bizim dedemize varana kadar bütün bilgilerimiz onlarda var. Ne işi var nasıl gitmiş bunların araştırılması lazım. Telefonlarımızı alıp incelediler ve sorguya çektiler. Bize 'Türkiye'deki seçimlerde hangi siyasi partidendiniz' diye sordular. Tercüman istedik 7-8 saat sonra geldi. Biz İngilizcesini bilmediğimizi söylediğimizde 'Erdoğan'ın partisinden misiniz?' diye sordular. Hala bu korkaklar 'One minute' de kalmışlar. Mavi Marmara ile denizden gittik. Biz havadan gittik şimdi sıra kara harekatındadır."

-"Mavi Marmara ruhunu sonuna kadar yaşatacağız"


Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sınır dışı edilen arkadaşlarıyla iftihar ettiklerini belirterek, "Arkadaşlarımızın sınır dışı edilmesi aynı zamanda İsrail'in sinirlerinin delik deşik edilmesi anlamına geliyor. Onun için burada yapılan işin son derece kıymetli olduğunu, İsrail'in gerçek yüzünün tüm dünyaya gösterildiğini düşünüyorum. Bu yaşananlardan sonra bir sorumluluk var, Türkiye kendi topraklarına İsrail'den gelmiş olan STK temsilcilerini, gazetecileri, aynı muameleye tabi tutmalı ve buradan deport ederek göndermelidir. İsrail ne kadar zulüm yaparsa yapsın Mescid-i Aksa özgürleşene kadar Türkiye'deki duyarlı insanlar olarak Memur-Sen ailesi olarak Mavi Marmara ruhunu sonuna kadar yaşatacağız" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'den Türk gazetecilere 6 saatlik sorgu işkencesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz