Bakanlığı 'nün sözcülüğüne soyundu

Bakanlığı’nca hazırlanan insan hakları raporu, Fetullahçı Terör Örgütü () ile örgüt lideri Fetullah Gülen’i Pensilvanya’da ağırlayan ABD yönetimi arasındaki ilişkiyi bir kez daha ortaya koydu.

Giriş Tarihi: 27.6.2015 11:03 Güncelleme Tarihi: 27.6.2015 11:03
ABD Dışişleri Bakanlığı FETÖ'nün sözcülüğüne soyundu

Türkiye, Fetullahçı Terör Örgütü'nün () elebaşı Fetullah Gülen'i iade dosyasını hazırlayadursun, Bakanlığı, Ankara ile Washington'un ilişkilerini zedeleyecek bir rapor açıkladı.

Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bir basın toplantısıyla açıklanan 2014 İnsan Hakları Raporu, FETÖ ile örgüt lideri Fetullah Gülen'i Pensilvanya'da ağırlayan ABD yönetimi arasındaki ilişkiyi bir kez daha ortaya koydu.

Raporun paralel yapı diliyle kaleme alındığı belli olan Türkiye bölümünde, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarının hükümet tarafından kapatıldığı ve delillerin yok edildiği, ayrıca operasyonlara katılan polis ve savcıların görevden alındığı iddialarına yer verilmesi dikkat çekti.

Raporda ayrıca,yeni kurulan Sulh Ceza Mahkemeleri sayesinde hükümete yönelik herhangi bir soruşturmanın açılmasının zorlandığı da ileri sürüldü. Hükümetin uygulamalarını eleştiren medya kuruluşları ve gazeteciler üzerinde intikam amaçlı cezalandırma, hapse atma, işinden ettirme politikaları uygulandığı öne sürülen raporda, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın adı anılarak, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini eleştiren gazetecilere, adlarını vererek açıkça saldırdı" ifadesi dikkat çekti.

Büyükelçilik de paylaştı

ABD Dıişleri Bakanlığı'nın paralel yapının ağzıyla kaleme alınan raporu, yayınlanır yayınlanmaz ABD Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından da paylaşıldı. Rapordaki, "Yargı makamı ve emniyet teşkilatı politize olmuştur, usülsüzlük ve taraflılık görüntüsü çizmektedir. Hükümet, birkaç üst düzey hükümet yetkilisi ve aileleri aleyhine açılan yolsuzlukla mücadele soruşturmasına cevaben binlerce polis memurunun ve savcının görev yerlerini değiştirmiştir" ifadeleri, raporun Pensilvanya'daki paralel yapı mensuplarınca kaleme alındığı iddiasını güçlendirdi.

MİT TIR'larında 4 savcının tutukluğuna itiraza ret

Adana ve Hatay'da MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin yürütülen soruşturmada tutuklanan eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca'nın avukatları 'delil durumunda değişiklik olduğu' iddiasıyla Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye başvurusu yaptı. Başvuruyu inceleyen mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluklarının devamına karar verdi. Oy çokluğuyla alınan karara mahkeme üyelerinden biri muhalefet şerhi koydu.

Star

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Dışişleri Bakanlığı FETÖ'nün sözcülüğüne soyundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz