Başbakanı 'tan istifa sinyali

Kreditörlerin kemer sıkma önerilerini referanduma götüren Başbakanı , "evet" çıkması durumunda istifa edeceğini söyledi. AB Komisyonu Başkanı, Çipras'ı olağanüstü toplantıya çağırdı.

Giriş Tarihi: 30.6.2015 09:48
Yunanistan Başbakanı Çipras'tan istifa sinyali

Ülkenin ekonomik krizden çıkması için şart koşulan maddeleri referanduma götüren Başbakanı Aleksis , oylamadan "evet" kararı çıkarsa istifa edeceğini açıkladı.

Yunan Devlet Televizyonu'nda soruları yanıtlayan Çipras, halkı "hayır" oyu kullanmaya çağırdı, bu şekilde, kredi pazarlıklarında elinin güçleneceğini söyledi.

AB'DEN ÇİPRAS'A ÇAĞRI
Çipras, Yunanistan'a nakit akışını sağlayan programın sona ermesine saatler kala Avrupalı liderlere de bir çağrı yaptı ve "Gelsinler anlaşalım" dedi.

Bu arada Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claud Juncker'in Yunanistan Başbakanı'na bir mesaj gönderdi ve Atina'ya tanınan süre sona ermeden, Yunan tarafını olağanüstü Eurogroup toplantısına davet etti.
Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankalarına verdiği acil likidite desteğini 30 Haziran'a kadar mevcut seviyede devam ettireceğini duyurmuştu.Borç krizindeki Yunan Bankaları, Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen bu destekle ayakta duruyor. Bu desteğin kesilmesi halinde Yunan bankalarında yeterli nakit kalmaması riski bulunuyor.

Nakit sıkıntısı yaşayan ve 30 Haziran'a kadar IMF'ye olan 1.6 milyar dolarlık borcunu ödemek zorunda olan Yunanistan iflas tehdidiyle karşı karşıya.

Yunanistan'da halk, haftaya pazar günü, kredi için öne sürülen şartlara "evet" ya da "hayır" demek için sandık başına gidecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan Başbakanı Çipras'tan istifa sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz