sınırında durumu

- sınırının sıfır noktasına zırhlı askeri araç sevkıyatı dün de sürdü. Diyarbakır askeri havaalanına ise savaş uçağı takviyesi yapıldı. Kilis hattında gözler sınırın Suriye tarafında

Giriş Tarihi: 2.7.2015 09:31 Güncelleme Tarihi: 2.7.2015 10:26
Suriye sınırında teyakkuz durumu

Gaziantep'ten gönderilen çok sayıda tank, hava savunma sistemleri, zırhlı muharebe araçları ve askeri personel sınırına konuşlandırıldı. Terör örgütü DAEŞ'in Halep'e bağlı Azez kentine yönelik saldırıları ve çatışmaların sınırına yakın bölgelerde sürmesi nedeniyle bölgedeki güvenlik önlemleri artırıldı. Gaziantep-Kilis sınır hattının sorumluluğunu üstlenen 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı'na bağlı birlikler, yaklaşık 190 kilometrelik güzergâhta adeta kuş uçurtmuyor. Mevcut kuvvetlere ilave olarak Gaziantep'ten gönderilen tank, zırhlı muharebe araçları, hava savunma sistemleri ve askeri personel, Kilis'in Elbeyli ilçesindeki Dağ ve Çobanbey hudut karakolları çevresine yerleştirildi.

FIRTINA OBÜSLERİ DE
DAEŞ'in kontrolündeki bölgenin karşısındaki sınır hattına "cehennem topu" olarak bilinen 40 kilometre menzile sahip yerli üretim fırtına obüsleri konuşlandırıldı. Zaman zaman yer değiştirdikleri gözlenen askeri araçtaki görevliler, sınırın karşısındaki gelişmeleri dikkatle takip ediyor. Bölgede ayrıca geliştirilmiş zırhlı personel taşıyıcı, taktik tekerlekli zırhlı aracı, tanklar ve hava savunma sistemleri bulunuyor.

'KARŞILIK VERİRİZ'
Askeri personel, 360 derece kamera kaydı yapabilen kobra zırhlı muharebe araçlarıyla sınır hattında devriye görevi yapıyor. Diğer taraftan PYD lideri Salih Müslim'in ardından ayrılıkçı silahlı Kürt gruplarından Burkan El Fırat'tan da "Türkiye Suriye'ye girerse karşılık veririz" açıklaması geldi. Grup DAEŞ'e karşı Kobani'de YPG ile birlikte çatışmalara katılıyor.

HENDEK KAZILIYOR
Diğer taraftan Mardin Nusaybin'deki sınır hattında da hendek kazılmaya devam ediliyor. Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Nusaybin ilçesinde Türkiye-Suriye sınırında kazılan hendeklere ilişkin, "Hendek, sınır güvenliği sağlamak için kazılıyor" dedi. Sınırın Suriye tarafındaki Kamışlı YPG'nin kontrolünde bulunuyor. DAEŞ'in de Gaziantep Karkamış karşısındaki Carablus sınır hattına hendek kazdığı öğrenildi.

'ESAD-PYD BULUŞTU'
PKK'nın Suriye kolu PYD Eşbaşkanlığı, yazılı açıklama yaptı. PYD açıklamasında ABD ve Fransa'dan, Türkiye'nin Suriye'nin belli bir bölümüne yönelik müdahalesine izin verilmemesi istendi. Diğer taraftan Suriye Savunma Bakanı Fahad Casim el Freyc'in de PYD üst düzey yöneticileriyle Kamışlı'da görüştüğü iddia edildi. Görüşmede, PYD'nin rejime ait üslerdeki silahları istediği belirtildi.

TERÖRE, ŞİDDETE SUSAN, ASKERİ ELEŞTİRİYOR
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, terör ve şiddete ses çıkarmayanların güvenlik güçlerini eleştirdiklerini bildirdi. Akdoğan, görüşlerini Twitter hesabından paylaşırken "Üs bölgelerine saldıran teröristlere karşılık verilmesi üzerine Kandil'in ajitasyon yapması boşa kürek çekmektir. TSK'nın görevi ulusal güvenliğimize yönelik tehditlerle mücadele etmek ve terörist saldırılara karşılık vermektir. Asıl eylemsizlik ihlali, kırsalda askere saldırmak, şehirde illegaliteyi ve şiddeti körüklemektir. Süreci zehirleyen de Kandil'in bu tutumudur. Asıl sorun, PKK'nın silahlı varlığı, saldırıları ve şiddetidir. Terör ve şiddete ses çıkaramayanlar güvenlik güçlerini eleştiriyorlar" dedi.

MERMİ EVE İSABET ETTİ
Tel Abyad bölgesindeki çatışmalarda atıldığı tahmin edilen bir mermi, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki bir eve isabet etti. Fevzi Çakmak Mahallesi'nde bulunan evin sahibi Mehmet Yalçınkaya, olay sonrası can kaybı ya da yaralanma olmadığını söyledi. Sınırın Suriye tarafındaki Tel Abyad'da Kürt gruplar ve DAEŞ arasında çatışmalar dün yerini sessizliğe bırakmıştı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye sınırında teyakkuz durumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz