12 muhalif grup Esad'a karşı birleşti

Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Cevizci, 'te en güçlü 12 muhalif grubun "Ensarül Şeriya" adı altında ortak operasyon merkezi kurduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 4.7.2015 13:44
12 muhalif grup Esad'a karşı birleşti

Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aralarında Türkmenler de bulunan muhaliflerin 'i, Esad rejiminin elinden tamamen almak üzere harekete geçtiğini belirtti.

Bu kapsamda muhaliflerin Halep'te operasyon başlattığını hatırlatan Cevizci, "Halep'teki güçlü muhalif gruplar, 'Ensarül Şeriya' adı altında ortak operasyon merkezi kurdu. Esad'a karşı güçlerini birleştiren 12 muhalif grup, Halep'in kontrolünün Özgür Suriye Ordusu'na geçmesi için bir araya geldi" dedi.

Cevizci, merkezin, Halep'i Esad'ın işgalinden kurtarmayı ve daha sonra da yönetmeyi amaçladığını dile getirdi.

Muhalifler arasında sağlanacak birliğin Suriye'nin istikrarı açısından çok önemli olduğuna işaret eden Cevizci, şöyle konuştu:

"Bu operasyon merkezinde Türkmenlerden oluşan Sultan Murat Tugayı da bulunmaktadır. Bunun dışında El Nüsra, Ahraru Şam, Ensarul Din Cephesi, İslam Mücahitleri Hareketi, Fecri Hilafet, Tevhit ve Cihat Tugayı, Cündullah, Miyad Tugayı, Sahabe Tugayı, Enseral Hilafe ve Ebül Ammara Birlikleri yer alıyor."

Cevizci, muhalif grupların birleşmelerinin ardından dün Esad güçlerini kentten tamamen temizlemek üzere başlatılan operasyonun ise sürdüğünü söyledi.

Halep'te Esad rejime ait topçu okulunun ele geçirilmesine yönelik ciddi bir saldırı başlatıldığını anlatan Cevizci, "Şu anda operasyon bu bölgede yoğunlaşmış durumda. İnşallah Halep'ten güzel haberler alacağız" diye konuştu.

20 bin kişi ile Halep operasyonu başladı

Suriye'de Beşar Esad muhalifi gruplar, Halep kentini tamamen ele geçirmek için dün geniş kapsamlı harekâta başladı. Çatışmaların ilk gününde şehirde rejime ait çok sayıda askeri kontrol noktası ele geçirildi. 20 bin kişilik güçle saldıran muhalifler, Esad mevziilerine havan toplarıyla saldırırken rejim güçleri de muhaliflere kara ve hava saldırılarıyla karşılık verdi. Muhaliflerin rejime son 3 yılda düzenlediği en büyük saldırı olan Halep operasyonunda yer alan gruplar; kentin Halidiye, Eşrefiye ve Raşidin bölgelerinde çatışıyor. Muhalifler arasından 2 bin 500 kişilik grup da kentin kuzeyinde DAEŞ'in olası saldırısına karşı konuşlandı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
12 muhalif grup Esad'a karşı birleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz