Zeytinyağında büyük hile

Zeytinyağındaki rekor fırsatçılara yaradı. Boş zeytin tenekelerinin içi 3 liralık tağşiş yağla dolduruluyor. Zeytin kokusu yağa sinince fiyat 25 TL'ye çıkıyor.

Giriş Tarihi: 6.7.2015 14:39 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 14:39
Zeytinyağında büyük hile

Ambalajlandıktan sonra market rafında litresi 30 lirayı bulan zeytinyağı fiyatları gündemden düşmüyor. Fiyat yükselişinin cazibesine kapılan üretici de 'fiyatın daha fazla yükseleceği' beklentisiyle elindeki ürünü piyasaya sunmakta isteksiz davranıyor. Buna bir de yurtdışındaki zeytinyağı sıkıntısı yüzünden artan ihracat da eklenince fiyat yükselişi kaçınılmaz oluyor. Uzmanlar ise "Bu sezon ucuz zeytinyağını unutun" diyorlar. Tüm bu gelişmeler ışığında, market raflarındaki zeytinyağı markasına göre 20 ila 30 TL arasında etiketi gördü. Bu artış fırsatçıları da harekete geçirdi. Sahtekarlar, zeytinyağı ile ayçiçek yağını karıştırarak piyasaya sunuyordu. Şimdi 'daha kârlı' bir yöntem geliştirildi. Sahtekarlık şöyle işliyor:
Boş bir yağ tenekesinin içine zeytin ve zeytinyağı konulup bir süre bekletiliyor. Zeytinyağı kokusu tenekeye sinince, boşaltılıyor. Zeytin veZ eytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Kadri Gündeş sahtekarlığı şöyle deşifre etti: "3 liraya mal ettikleri yağı bu tenekelere doldurup zeytinyağı diye 25 liraya satıyorlar. Tenekede daha önce zeytin ya da zeytinyağı olduğundan bu koku ve tat içine siniyor vatandaşı böyle kandırıyorlar" dedi.

Cezası 14 bin kârı 140 bin!

Sahte dolum anında yakalananların aldıkları ceza da caydırıcı değil. Sahtecilik yaparlarken yakalananlara 14 bin lira ceza uygulanıyor. Ancak sahtekarlar yaptıkları bu işlerden nereyse on katını yani 140 bin lira kazanıyorlar. Kadri Gündeş, "Marketler ise bu tip sahte ürünleri sattıkları takdirde sorumlu tutulmuyorlar. Onların da sorumluluğu olmalı. En azından sattıkları mali analiz ettirmeliler" dedi. AKŞAM

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinyağında büyük hile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz