'Dinsiz bir partinin adayını seçtini diyeceklerdi'

Grup Başkan Vekili , 'nin Meclis Başkanı adayı 'ın Meclis Başkanı seçimi öncesi Halaçoğlu'nun Gök'e "Baykal seçilebilir. Çünkü biz grubu serbest bırakacağız" iddiasına yanıt verdi. Hallaçoğlu "Biz eğer Sayın Baykal'ı desteklemiş olsaydık, kamuoyunda şunlar yansıtılacaktı: "Siz Baykal'ı seçtiniz, bir muhalif adı altında dinsiz bir partinin, inançsız bir partinin adamını seçtiniz" diye bize yükleneceklerdi" dedi.

Giriş Tarihi: 7.7.2015 14:54
'Dinsiz bir partinin adayını seçtini diyeceklerdi'

Grup Başkan Vekili bugün düzenlediği basın toplantısında Baykal, Meclis Başkanı seçimi öncesi Halaçoğlu'nun Gök'e "Baykal seçilebilir. Çünkü biz grubu serbest bırakacağız" iddiasına yanıt verdi.

Hallaçoğlu iddialara "Baykal dün bir programa çıktı ve benimle Levent Gök arasında bir görüşme yapıldığını ve bu görüşmede grubu serbest bırakacağımızı belirttiğimi, bir şekilde benimle ilgisi olmayan sözler sarf etti. Şimdi muhtemeldir ki izlemişsinizdir akşam. Levent Bey benden bir görüşme talep etti, aynı koridordayız. Bende buyurun gelin dedim. Görüşmemiz 5 dakikayı geçmemiştir, 3-5 dakika arasında. Burada iki konu gündeme getirildi. O sırada meclis başkanlığı seçimleri vardı, üçüncü tura geçilecekti. Bu görüşmeler sırasında başkanımız Bahçeli, açıklama yaptı "Biz üçüncü dördüncü turda bile Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceğiz" açıklamasını yaptı. , Baykal'ın seçilemeyeceği düşüncesiyle telaşlanmıştı, benimle görüşme yapmak istediler. Dördüncü tura Baykal kalınca, MHP eli mahkumdur Baykal'a oy verecektir düşüncesi içine girmişlerdi. Evet bir görüşme yaptık. Bu görüşmede, Devlet Bey bir de şunu ifade etti "HDP Baykal'ı desteklediğini açıklarsa biz CHP'ye oy vermeyiz" bunu biliyorsunuz Devlet Bey sonra yalanladı. Nitekim bana bunu söylediğinde, bende şunu ifade ettim. HDP böyle bir açıklama yapacaksa öyleyse o da yapmasın dedim. Ama kendilerine hiçbir şekilde, HDP desteklerde desteklemezse gibi konuşma yapmadığımız gibi, grubumuzu serbest bırakacağımıza dair de ifade de bulunmadım. Kendisine şunu söyledim, bunları benimle görüşmek yerine gidin Devlet Bey ile görüşün dedim. Kılıçdaroğlu, Devlet Beyden randevu alsın dedim" yanıtını verdi."Dinsiz bir partinin inançsız bir partinin adamını seçtiniz" diye bize yükleneceklerdi"

Biz diyoruz ki MHP ilkeli, dün söylediğiyle bugün söylediği birbirinden ayrı olmayan belli duruş içerisinde bulunmaktadır.

Biz eğer Sayın Baykal'ı desteklemiş olsaydık, kamuoyunda şunlar yansıtılacaktı: "Siz Baykal'ı seçtiniz, bir muhalif adı altında AKP'nin tabiriyle dinsiz bir partinin inançsız bir partinin adamını seçtiniz" diye bize yükleneceklerdi. Biz dedik ki, kendi adayımızı ortaya koyduk Ekmeleddin İhsanoğlu. Kimdir İhsanoğlu? CHP'nin benimsediği bir adaydı. Biz ona cumhurbaşkanlığında destek verdik. Ama meclis başkanlığında gösterdiğimiz bu aday, madem ki muhalefetten biri seçilecekti neden CHP tarafından da desteklenmedi? Eğer muhalefetten biri seçilecek deniyorsa, kendilerinin de önerdiği bir aday olarak İhsanoğlu'nu destekleselerdi.

İsmet Yılmaz'ı seçtiren aslında MHP değil, CHP'dir. Sadece MHP ortada, gelen şunu giden şunu yanlış yaptı diye ortaya konacak bir parti değildir. Biz ülkemizin milletimizin çıkarlarını, genel başkanımızın tabiriyle, önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben diyen bir ilkeyi benimsemişiz. MHP, Adalet ve Kalkınma Partisinin veya Cumhuriyet Halk Partisinin ülke çıkarlarını gözettiği yasa tekliflerine destek vermiştir. Ülke çıkarına olan konularda her zaman MHP destek vermiştir, vermeye de devam edecektir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dinsiz bir partinin adayını seçtini diyeceklerdi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz