ABD'den 'Bağımsız Kürdistan' çıkışı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, "Türkler için, bağımsız ayrı bir devlet çok problematik olabilir" açıklamasında bulundu.

Giriş Tarihi: 8.7.2015 13:11 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 14:19
ABD'den 'Bağımsız Kürdistan' çıkışı

ABD Savunma Bakanı Carter, Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde ABD'nin DAEŞ ile mücadele stratejisi konulu oturumda konuştu, tartışmalar yaşandı.

Senatörlerin DAEŞ ile mücadele edecek Suriyeli muhaliflerin eğitilmesine yönelik sorularını yanıtlayan Carter, program kapsamında eğitime alınan muhaliflerin sayısının beklenenin çok altında kaldığını vurguladı. Carter, "3 Temmuz itibariyle şu anda yaklaşık 60 savaşçıyı eğitiyoruz. Bu rakam, kısmen eğitime alınacakların taramasından dolayı, gelinen noktada bizim beklentilerimizden daha az. Ancak bu program önemli. DAEŞ'in Suriye'de kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasını sağlamak için sahada bir partnere ihtiyacımız var. Eğitim programı ilerledikçe, bizim asker toplama ve DAEŞ'le mücadele operasyonlarında yararlı bilgiler sağlamaya dönük kapasitemizi artıracak önemli ilişkiler oluşturma ve muhalifleri tanımada daha fazlasını öğreniyoruz" diye konuştu.

Suriyelilere yönelik eğit-donat programını Türkiye'nin yanı sıra Ürdün, Katar ve Suudiarabistan'da yapmayı planlayan ABD, her yıl yaklaşık 5 bin muhalifi eğitmeyi planlıyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da bu programa katılanlara aylık 250-400 dolar arası maaş verileceğini duyurmasına rağmen, eğitilecek muhaliflerin azlığı, programının hedefleri doğrultusunda ilerlemeyişi Kongre üyelerinden de ciddi eleştiriler alıyor.

BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN SORUSU

"Bağımsız bir Kürdistan, Türkiye'yle ve genel olarak bölgede birçok tartışma yaratacak. Ayrı bağımsız bir devlet fikrine katılıyor musunuz?" şeklinde bir soru üzerine Carter, "Türkler için, bağımsız ayrı bir devlet çok problematik olabilir" cevabını verdi.

Carter, 2017'de görev süresi dolacak olan Başkan Barack Obama'nın mı yoksa Beşşar Esad'ın mı önce gideceğinin sorulması üzerine de, "Başkan Obama'nın ayrılacağı kesin. Ancak şüphesiz Esad'in ilk önce giden olacağını ümit ediyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den 'Bağımsız Kürdistan' çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz