Bu işte yanlışlık var hakim bey

Silivri’yi korsan şekilde boşaltma hamlesi adliye yetkililerince durdurulmaya çalışılan Paralel Hakim Başer emirle hareket ettiğini itiraf etmiş: “Tahliye vermek zorundayım, söylediklerimi yapın.”

Giriş Tarihi: 13.7.2015 09:51 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 10:08
Bu işte yanlışlık var hakim bey

Helin Şahin
Kamikaze hakim Mustafa Başer'in hukuksuz tahliye kararı verdiği gece İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü A.Ö.'nün, "Hakim bey muhabere nöbetinde tahliye değerlendiremeyiz, bu işte bir yanlışlık var" diyerek uyardığı ortaya çıktı. Ancak hakim Başer'in, "Tahliye vermek zorundayım, söylediklerimi yapın" dediği belirtildi. Paralel Devlet Yapılanması iddiaları kapsamında tutuklu bulunan ve aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski polis şefleri Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer'in de yer aldığı 75 şüpheli hakkındaki "Tahliye darbesi" teşebbüs eden Paralel Hakim Başer'in, tahliye gecesi yaşattıkları hakkında konuşan 12 adliye personeli korku filmlerini aratmayacak ifadeler verdi. Tanık olarak ifade veren 32. Asliye Ceza Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü A.Ö.'nün bile hukuki temelden uzak bulduğu tahliye girişimi için kamikaze hakim Mustafa Başer'i uyardığı görüldü.

"Dediğimi yapın" baskısı

A.Ö. ifadesinde,"hakim beye 'muhabere nöbetinde tahliye talebi değerlendiremeyiz. Reddi hakim taleplerinin kabul edilmesi başka bir şey, tahliye talebi değerlendirmek başka bir şey, bizim mahkememizi bir başka Asliye Ceza nasıl yetkilendirebilir, Adalet komisyonu ya da Ağır Ceza Mahkemesinin bu konuda yetkilendirme yapması gerekmez mi' dedim. Hakim bey de 'tahliye talebi doğrultusunda karar vermek zorundayım' karşılığını verdi. Sizin kararınızı sorgulayamam, ama bu işte bir yanlışlık var' dediğini anlattı.

KATİPLERİ HAPSETTİ AÇLIKTAN VE KORKUDAN BAYILAN OLDU

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Zabıt Katibi A.T., 24 Nisan gecesi yaşanan tahliye hukuksuzluğunu şöyle anlattı: "Hakim Başer geldi ve duruşma salonunu açtırarak karar yazacağını söyledi. Yanından notlarını çıkardı, oradan karar yazdırmaya başladı. Savcılıktan soruşturma dosyası istemedik. Sonra telefonum çaldı, Başsavcının beni çağırdığını söylediler. Hakim beye 'gitmem lazım' dediğimde bana 'amiriniz benim, ben izin vermedikçe hiçbir yere gidemezsiniz kimse bu odadan çıkmayacak dedi. Ondan sonra bayılmışım."

"Eşim hasta" dedim dinlemedi

Zabıt katibi A.Z. ise "Karar yazılırken duruşma salonunda bekliyorduk. Hakim bey dışarı çıkmamıza izin vermiyordu. O sırada eşim aradı, rahatsızlandığını ve eve gelmemi istedi. Hakim, 'İstanbul'da annen, baban veya akraban yok mu onlar gitsin eşinin yanına' dedi."

Hiçbirinizi göndermiyorum

Zabıt katibi A.D. ise "Durumdan rahatsız olduğumuz için çıkmak istedik ama hiçbirizimizi göndermeyeceğini söyledi."

İSPANYA TRAFİĞİ

Şu ana kadar hep ABD bağlantısı gündemde olan Paralel yapının İspanya ile irtibatı ilk kez tespit edildi.

BELGE 1

BELGE 2

BELGE 3

BELGE 4

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu işte yanlışlık var hakim bey
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz