Demirtaş'tan 'ateşkes' açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ateşkesin bittiği yolunda bir açıklama yapan KCK'nın "Bundan sonra tüm barajlar gerillanın hedefinde olacaktır" beyanına ilişkin olarak, "Biz KCK'nın bu açıklamasından ateşkesin tümüyle bitmesi yönünde bir karar almadığını düşünüyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 13.7.2015 13:45
Demirtaş'tan 'ateşkes' açıklaması

ATEŞKES BİTTİ Mİ

Yapılan açıklamaları biz de izliyoruz. 2,5 yıldır devam eden süreç boyunca gelinen ek gerilimli aşamadayız. Biz çözüm sürecinin bir an önce kaldığı yerden değil daha ileri aşlamadan başlaması sonuçlanması gerektiğini düşünüyoruz hep.

Fakat süreç yoktur, taraflar yoktur, masa yoktur diyen biz değiliz. Bu ülkenin cumhurbaşkanı bunu söylemiştir. Şimdi süreç var mı, ateşkes var mı onun kararını HDP olarak biz vermiyoruz.

KCK'nin yaptığı açıklamadan da biz şunu anladık. Tümüyle ateşkesin bitmesi durumundan söz etmiyorlar bu açıklamada. Fakat ateşkes karşılıklı olmalıdır. İhlal eden askeri baraj yol yapımları durması gerektiği, durmazsa misilleme yapacağı diye okuduk biz.

ATEŞİN ASKERLER TARAFINDAN AÇILDIĞI KONUSUNDA CİDDİ BULGULAR VAR

Ardahan'da yaşanan olay kaygı verici. Yaşamını yitiren amcamıza Allah'tan rahmet diliyorum.

Yayın medyanın yazdığı gibi olayın gelişmediğini biliyoruz. Raporlara bakacağız. Partililerimiz ailelerle görüşmediler.

Ateşin askerler tarafından açıldığı konusunda ciddi bulgular var, bunları da paylaşacağız.

İmralı kendisi bir tecrittir. Kendisiyle istediğiniz kişilerin istediği kadar görüşmesine izin veriyorsunuz. Bunun adına da müzakere diyorsunuz. Bu olmaz. Ben öcalan'ın çözüm sürecine ciddi katkı sunabilecek durumda olduğunu düşünüyorum. Bunun yolu sadece HDP heyetinin gitmesiyle olmaz. Güvene dayalı müzakere süreci başlaması lazım.

RTÜK ADAYINIZ KİM OLACAK
Bugüne kadar ki uygulamalara bakarak ifade ediyoruz. Sandalye sayısında eşitlik olursa kurayla belirleniyor. Fakat Meclis Başkanlığı kendi görüşüne de aykırı şekilde bizim HDP'nin desteğini açıklamıştı. Ama ne hikmetse kendi görüşünü inkar eden yaklaşım ortaya koydu. Biz kura çekerek bizim yada MHP'nin de olabilirdi. Ama görünen o ki AKP el altından MHP'yi destekleyerek, RTÜK üyeliğini MHP'ye armağan etmek istiyorum.

Biz daha çok daha önce partimizde üst düzey görevler de yapmış, uzun basın deneyimi olan sayın Filiz Koçali'yi aday göstermeyi düşünüyoruz.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş'tan 'ateşkes' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz